Neapol dla najmłodszych

03:15

Obiecałam posty o niebanalnych propozycjach turystycznych, jakie zaprezentowali przedstawiciele włoskich regionów na berlińskich targach ITB. Oto pierwsza z nich, czyli propozycja zwiedzania stolicy Kampanii z dziećmi.Postała specjalna mapa pod kątem miejsc ciekawych dla milusińskich.
Na stoisku ENIT-u dostępna była tylko wersja po niemiecku - tegoroczny wymóg organizatorów, aby materiały promocyjne były przede wszystkim w jezyku kraju goszczącego. Na szczęście jednak są też dostępne inne wersje językowe. Mapka przygotowana metodą komiksową bardzo mi się spodobała. Są na niej naniesione postacie i miejsca, które trzeba koniecznie poznać, aby zrozumieć miasto pod Wezuwiuszem. Mamy więc syrenę Partenope - symbol Neapolu (nota bene trochę tych miast pod znakiem damy z ogonem mamy w Europie bo i Warszawa i Kopenhaga, kto doda inne miasto?). Jest najstarszy w mieści zamek-forteca zbudowany przez Normanów, a potem "przerobiony" przez Aragończyków i Burbonów. Mowa naturalnie o malutkim Castel dell'Ovo, Zamku Jajecznym. Jego nazwa nawiązuje do legendy, wg której Wergiliusz uważany w Neapolu za maga ukrył w podziemiach twierdzy jajko, aby wzmocnić jej konstrukcję.
Nie mogło zabraknąć słynnej stacji metra na handlowej via Toledo o kubaturze 43 tys. m3 okrzykniętej przez CNN najpiękniejszą w Europie - jej kolorystyka nawiązuje do tutejszego krajobrazu: błękit symbolizuje morze, ochra - tuf wulkaniczny, a czerń żyzną dzięki niemu ziemię. To absolutne must - see, ale dzieci trzeba mocno trzymać za łapki, bo schody są strome i schodzą piętrami w dół. Są postacie związane z Neapolem jak rybak Masaniello (1620-1647), który stanął na czele buntu przeciwko uciskowi podatkowemu hiszpańskiej władzy w Królestwie Neapolu czy Eleonora Pimentel Fonseca (1752 - 1799) - poetka i rewolucjonistka. Ponadto mapa przybliża bogatą sferę wierzeń neapolitańczyków z bella'mbriana na czele, czyli dobrym duszkiem strzegącym domowego ogniska. Obfituje też w anegdoty, rebusy, zagadki i zadania do wykonania. Poniżej dziecko musi nakreślić drogę przez labirynt, aby dotrzeć do Pasqualone, rzeźby z "recyklingu" pozostałych po likwidacji zakładu przemysłowego wykonanej przez lokalnego artystę Giancarla Neri, wcześniej pracownika tej fabryki.
Mapę można kupić na stronie wydawnictwa Viaggia con Piccoli (część zdjęć ilustrujacych ten post zaczerpnęłam z jego publikacji): https://www.viaggiapiccoli.com/mappa-di-napoli-per-bambini/

Zobacz również:

0 komentarze