News! "Gwiezdne wojny" w nowym muzeum Lucasa w LA

00:52Ponad miliard dolarów będzie kosztować nowe „Muzeum Sztuki Narracyjnej Lucasa w Los Angeles”

Reżyser sagi o wojnach gwiezdnych zgromadzi w „Lucas Muzeum of the Narrative Art” nie tylko eksponaty i dokumentację z planów filmowych. – To będzie prawdziwe muzeum bez barier, wolne od podziałów na sztukę wysoką i niską – deklaruje George Lucas na uruchomionej właśnie stronie placówki. – Osoby, które być może niechętnie zwiedziłyby tradycyjne muzeum sztuki, tutaj będą zachęcane do jej poznawania poprzez takie jej formy, które już znają i są im bliskie: komiksy, ilustracje, fotografię, film, animację i sztukę cyfrową – zachęca reżyser.

Maska Dartha Vadera
W muzeum będzie więc można obejrzeć filmowe premiery czyli najnowsze obrazy wchodzące na ekrany, ale również te ważne dla historii X Muzy. Zobaczyć od zaplecza, „jak się robi film” z użyciem najnowszych technologii. Wziąć udział, niezależnie od wieku w warsztatach i zajęciach o tematyce filmowej.
Placówka ma też pomieścić jego prywatne zbiory Lucasa wyceniane na 400 milionów dolarów: obrazy Edgara Degasa, Winslowa Homera i Pierre-Auguste’a Renoira, ale też oryginalną amforę z 520 roku przed naszą erą, wczesne szkice Sheparda do Kubusia Puchatka, zdjęcia i rzeźby Hiroschi Sugimoto, jednego z najbardziej cenionych fotografików japońskich, fotografie czarnoskórego reżysera Hollywood, Gordona Parksa, który do dziś inspiruje młodych filmowców – sławę przyniosły mu filmy z serii „Shaft”.
Naturalnie fanów „Gwiezdnych wojen” mają skusić filmowe sceny, dekoracje i kostiumy, w tym oryginalna maska Dartha Vadera.


Do tego projektu reżyser przymierzał się już od dekady. Teraz zrealizuje go za sumę przekraczającą miliard dolarów. Budynek przypominający opływowym kształtem futurystyczny statek kosmiczny lub UFO, stanie na zielonych terenach ekspozycyjnych miasta, Exposition Park.
  – Muzeum nie tylko przyciągnie rzesze dodatkowych turystów, ale da pracę przy budowie gigantycznego obiektu 1500 robotnikom i docelowe zatrudnienie w gotowej już placówce co najmniej 350 osobom – deklaruje burmistrz Los Angeles, Eric Garcetti.
Muzeum Lucasa wzbogaci jeszcze ofertę kulturalną miasta, już postrzeganego jako jedno największych centrów sztuki na świecie, które konsekwentnie umacnia ten trend otwierając kolejne placówki. W 2015 roku zadebiutowało nowe muzeum sztuki współczesnej The Broad, ufundowane przez parę filantropów – Eli i Edythe Broad (820 tysięcy zwiedzających rocznie), które mieści się naprzeciwko Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum of Contemporary Art. Przed niespełna rokiem zainaugurowała działalność galeria Hauser Wirth&Schimmel w dzielnicy sztuki, Art District, a dawne Santa Monica of Art otworzy się tej jesieni pod nową nazwą Instytutu Sztuki Współczesnej Los Angeles – Institute of Contemporary Art Los Angeles. Lucas długo się zastanawiał, czy swojego muzeum nie umiejscowić w San Francisco. Ostatecznym argumentem była liczba odwiedzających oba ośrodki turystów. Podczas gdy do San Francisco przyjeżdża rocznie 24,6 milionów osób, na podróż do Miasta Aniołów decyduje się 45,5 miliona. http://lucasmuseum.org/


Zobacz również:

0 komentarze