Amatriciana i Frascati na monetach 5 euro

05:14

Ci, którzy wybierają się do Italii już mogą szukać wśród "drobniaków" wybitej przed miesiącem, nowej monety wartości 5 euro. Kontynuująca znaną już serię "Smaki Włoch", promuje tym razem kulturę enogastronomiczną regionu Lacjum. Awers zdobi talerz smakowitej pasta all'amatriciana w towarzystwie litrowej, wyraźnie schłodzonej karafki białego wina Frascati oraz kiści winogron i kwiatu karczocha. Skąd ten wybór?
Amatriciana ( w dialekcie rzymskim matriciana) to typowy sos do makaronu, którego tradycja wywodzi się z miasta Amatrice w prowincji Rieti w regionie Lacjum. Od 6 marca 2020 r. sos figuruje oficjalnie na liście Gwarantowanej Tradycyjnej Specjalności UE. GTS musi spełniać następujące warunki: 1.jego nazwa musi być sama w sobie specyficzna (np. mozzarella) lub też wyrażać specyficzny charakter produktu rolnego lub środka spożywczego (np. belgijskie piwo Lambic, produkowane przy udziale drożdży Lambicus); 2. produkt musi posiadać specyficzny charakter, tj. cechę lub zespół cech odróżniających go od innych produktów tej samej kategorii. Różnica ta nie może opierać się tylko na jakościowym lub ilościowym składzie produktu, ani na sposobie produkcji, ustalonym w prawodawstwie krajowym lub wspólnotowym; 3. produkt posiada tradycyjny charakter, który może być wyrażony za pomocą:tradycyjnych surowców, tradycyjnego składu, tradycyjnego sposobu wytwarzania.
Z kolei wino Frascati o słomkowo-złotym kolorze było pierwszym w Italii, które w 1966 r. uzyskało certyfikat DOC. To znak zarezerwowany tylko dla win pochodzących z określonej strefy geograficznej, wyprodukowanych z oficjalnie uznanych szczepów winogron ściśle związanych z danym środowiskiem. Wina produkowane są szczegółowo określonymi metodami. Frascati wytwarzane jest ze szczepów winogron Malvasia (obecne na monecie) i Trebbiano Toscano - por. grafika ze strony https://guida.quattrocalici.it/guida-vini/frascati/
Wspomniany karczoch to odmiana Carciofo romanesco o dużych, okrągłych główkach w kolorze fioletowo-zielonym, idealny w kuchni śródziemnomorskiej:
Z kolei na rewersie widać akwedukt - jeden z tych, które znajdują się w okolicy najstarszej, bitej drogi rzymskiej, via Appia Antica. Przysłaniają go pinie - drzewa tak bardzo związane z regionem Lacjum. Morskie smoki natomiast są motywem zaczerpniętym z mozaik w Termach Neptuna w podrzymskiej Ostii Antycznej.
Zdjęcia: Wikipedia, Pixabay, Quattrocalici.

Zobacz również:

0 komentarze