Cecylia zyskuje twarz dzięki wirtualnej rzeczywistości. Via Appia c.d.
07:14
Wracam, czy raczej nie schodzę z rzymskiej via Appia Antica, gdyż tym razem wzywa mnie do siebie bardzo ciekawa dama. Kogo mam na myśli? Cecylię Metellę, której Mauzoleum mieści się na III mili "Królowej Dróg". Córka Kwitnusa Cecyliusza Metellusa, wpływowego plebejskiego rodu Cecyliuszy i żona Marka Licyniusza Krassusa, syna triumwira Marka Krassusa, który przeszedł do historii jako ten, który zdławił powstanie Spartakusa - została pochowana po śmierci właśnie przy via Appia. Grobowiec wzniesiono między 30 a 10 r p.n.e., a wyróżnia go niebanalna, cylindryczna forma - z zewnątrz pokryty jest prostokątnymi płytami trawertynu.
Niestety od dawna nie ma w nim sarkofagu zawierającego szczątki doczesne zmarłej. Niektóre źródła mówią, że znajduje się na dziedzińcu rzymskiego pałacu Farnese, ale nie mogę tego potwierdzić. Od początku jednak intrygowała mnie postać samej Cecylii, bo choć znamy jej imię, nazwisko i parentele, nic poza tym o tej kobiecie nie wiadomo. Jak wyjaśniał mi lokalny przewodnik, w tamtych czasach, poza wyjątkami, kobiety znaczyły niewiele. Na próżno więc szukałam wizerunku Cecylii wewnątrz na wpół zrujnowanego, wysokiego na 11 metrów stożkowatego mauzoleum z oculusem zamiast dachu, przez który widziałam niebo.
To się jednak od mojej ostatniej wizyty, w listopadzie zmieniło. Turyści, którzy teraz zawitają na via Appia będą mogli się spotkać oko w oko z Cecylią dzięki zastosowanej technice 3D - zobaczą jej twarz, będą podziwiać strój, a nawet kolczyki. Oczywiście nie jest to prawdziwe oblicze kobiety, a pewna wariacja bazująca na pogłębionych studiach nad epoką. Cecylii wynurzającej się z półcienia grobowca wyznaczono rolę cicerone snującej opowieść o tym, jaką w jej czasach pełniły rolę mauzolea. To nie koniec niespodzianek, gdyż rozszerzona rzeczywistość obejmuje też Castrum Caetani, założenie obronne powstałe tutaj w XIII w, do którego mauzoleum zostało inkorporowane, czyli włączone.
Budowlę, dziś w ruinie wzniesiono dla znamienitego ród Gaetanich, do którego należał papież Bonifacy VIII - przez Dantego w "Boskiej komedii" umieszczony w jednym z najniższych kręgów Piekła. Nowoczesna technika zamienia gołe mury w eleganckie wnętrza, w których miał bywać następca piotrowy.
I jeszcze wisienka na torcie w postaci autentycznego jęzora lawy, który znajduje się w podziemiach - jego historię poprzez światło i dźwięk też wydobywa z mroków dziejów technika 3D.
Za projektem stoi firma Katatexilux, której rezultat prac mogłam zobaczyć na V mili via Appia Antica, w pełniącym dziś role muzeum archeologicznego Casale di Santa Maria Antica przy Willi Kwintyliuszów.
Przyznam, że jakość zaprezentowanej rozszerzonej rzeczywistości, która momentami traciła ostrość mnie nie poraziła. O tym miejscu już wkrótce - na razie kilka zdjęć:
Zdjęcia własne autorki z wyjątkiem foty z wnętrz Castrum Caetani w 3D - Parco Archeologico Appia Antica/progetto Katatexilux
0 komentarze