News! Powstają Wielkie Pompeje - nie lada gratka dla zwiedzających
10:28
To dopiero jest news! Amatorzy starożytności będą mogli teraz obejrzeć "za jednym zamachem" wszystkie miejsca wokół Wezuwiusza związane z jego najsłynniejszą w historii erupcją w 79 r. n.e.
Przypomnijmy, że dosłownie zmiotła ona z powierzchni ziemi, grzebiąc pod warstwami popiołów lub lawy nie tylko Pompeje, ale też wille patrycjuszy rzymskich bezpośrednio poza ich murami: Villa dei Misteri i Diomedesa, czy ulokowane dalej, w Boscoreale, Stabia oraz Torre Annunziata (willa Poppei w Oplontis).
Odkopane po wielu stuleciach, przez co przywrócone pamięci - stały się mniejszymi lub większymi atrakcjami turystycznymi z tym jednak zastrzeżeniem, że do każdego z tych obiektów trzeba było do tej pory wybierać się na osobną wycieczkę.
Teraz to się zmieni dzięki inicjatywie władz Parku Archeologicznego w Pompejach, które stworzyły ciekawą ofertę. Po pierwsze już uruchomiony został ArteBus (Bus Sztuki), który wraz z dodatkowym transportem autobusowym ma zapewnić zainteresowanym połączenie ze wszystkimi atrakcjami tzw. Wielkich Pompejów, obejmujących właśnie wykopaliska-muzea w Pompejach, Boscoreale, Torre Annunziata (Oplontis) i Stabie. W ramach biletu Pompei Express za 18 euro będzie można zwiedzać w zasadzie tylko Pompeje położone w obrębie murów (z wyłączeniem willi przy Drodze Grobowców, Via delle Tombe) i Antiquarium w Boscoreale. To niewielkie muzeum gromadzi przedmioty z wykopalisk prezentujące dawne życie codzienne pod Wezuwiuszem; prawdziwą perłą ekspozycji jest odkopany przed dwoma laty i odnowiony wóz ceremonialny zdobiony srebrem (zdj.pompeiisites.org)
Z kolei dokładając zaledwie 4 euro otrzyma się bilet Pompei Plus zapewniający odwiedzenie wszystkich w/w miejsc i to na na pokładzie zapewnionej przez organizatorów komunikacji autobusowej. Trzecią opcją jest bilet 3-dniowy za 26 euro, z którym zwiedzi się same Pompeje wraz podmiejskimi willami, Antiquarium w Boscoreale, willę Poppei w Oplontis i Stabie z jedną z największych rzymskich willi rezydencjalnych zajmującą powierzchnię 11 tys. mkw (!) Villa San Marco oraz Villa Arianna nazwaną tak od fresku na ścianie przedstawiającego mitologiczną Ariadnę (zdj.pompeiisites.org) oraz Museo Libero d'Orsi przy dawnej rezydencji królewskiej, Reggia di Quisisana w Castellammare di Stabia. W cenę biletów wliczone są już przejazdy autobusem do poszczególnych miejsc (Źródło: turismoitalianews.it)
0 komentarze