News! Ile za malucha na kolanach w samolocie?

08:00



Z analizy KAYAK.pl wynika, że okazyjne ceny lotów oferowane przez przewoźników niskokosztowych, bywają niższe, niż dopłaty za niemowlę podróżujące na kolanach rodziców.
  • Dodatkowe opłaty za niemowlę mogą wynieść 96 złotych w jedną stronę, nawet gdy cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 34 złote.
  • Większość linii lotniczych oferuje specjalne zniżki na przelot dzieci do 2. roku życia.
  • Niektóre linie lotnicze oferują dodatkowy mały bagaż podręczny dla rodziców podróżujących z niemowlętami.
  • KAYAK.pl przedstawia przewodnik, który pozwoli rodzicom dobrze przygotować się do podróży z maluchami.
Ryanair reklamuje obecnie tanie loty z Poznania do Liverpoolu już w cenie 34 złotych. Tymczasem opłata za niemowlę podróżujące na kolanach opiekuna wynosi 96 złotych — i to w jedną stronę. W praktyce oznacza to, że za dziecko rodzice będą musieli zapłacić więcej niż za siebie. O wiele bardziej opłaca im się zatem wykupienie dla malucha osobnego miejsca. Lepsze rozwiązanie w takich sytuacjach proponują linie Wizz Air. Przewoźnik za dziecko na kolanach pobiera stałą opłatę w wysokości 27 euro. Z tą różnicą, że jeżeli cena biletu opiekuna jest niższa niż dopłata, koszt biletu dla dziecka wynosi jego równowartość.
Inne linie lotnicze wykazują więcej zrozumienia dla potrzeb podróżujących rodzin. Polski LOT pobiera opłatę w wysokości 10 proc. taryfy normalnej. Tyle samo wynosi koszt przewozu niemowląt na trasach międzynarodowych liniami Lufthansa i Norwegian Air Shuttle. Natomiast na trasach krajowych (na terenie Niemiec i Norwegii) niemowlaki na kolanach latają tymi liniami za darmo.
Zestawienie cen biletów lotniczych dla dzieci

Ryanair
Wizz Air
LOT
Lufthansa
Norwegian Air Shuttle
Niemowlęta (poniżej 2. roku życia)
96 zł
27 euro za lot w jedną stronę.

Jeżeli cena biletu opiekuna  jest niższa niż 27 euro, koszt biletu dla dziecka wynosi jego równowartość
10% wartości taryfy normalnej
10% wartości taryfy normalnej
(trasy międzynarodowe)
Bezpłatnie
(trasy krajowe na terenie Niemiec)
10% wartości taryfy normalnej
(trasy międzynarodowe)
Bezpłatnie
(trasy krajowe na terenie Norwegii)
Dzieci do 12. roku życia
Taryfa normalna
Taryfa normalna
Zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej dla dzieci od 2 do 11 lat
Zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej dla dzieci od 2 do 12 lat (na większości tras)
Zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej dla dzieci od 2 do 12 lat
Młodzież
Taryfa normalna
Taryfa normalna
Taryfa normalna
Taryfa normalna
Taryfa normalna

A jakich dopłat mogą się spodziewać rodzice, którzy planują zabrać na pokład samolotu dodatkowy bagaż? Na szczęście wszystkie linie lotnicze, które zostały uwzględnione w analizie, nie pobierają dodatkowej opłaty za składany wózek dziecięcy. Linie Wizz Air i Ryanair przewidują nawet dodatkowy mały bagaż podręczny dla dziecka poniżej 2. roku życia podróżującego na kolanach opiekuna.
Vera Pershina, Dyrektor Regionalny KAYAK na Polskę i Rosję podkreśla: „Z naszej analizy jasno wynika, że linie lotnicze troszczą się o wygodę podróżujących rodzin. Stała opłata za niemowlę na kolanach może sprawdzać się, gdy ceny lotów są wysokie, ale traci sens w przypadku niskich cen. Radzimy, aby zawsze przed podróżą z dzieckiem sprawdzić regulamin danego przewoźnika. Jeżeli koszt taryfy normalnej jest niższy niż dopłaty, warto po prostu wykupić dla dziecka dodatkowe miejsce jak dla dorosłego. Dzięki temu podróżni nie będą przepłacać, zyskają więcej przestrzeni i możliwość przewozu dodatkowego bagażu”.
Jakie udogodnienia dla rodzin oferują poszczególne linie lotnicze? 

Do kiedy kobiety w ciąży mogą latać danymi liniami?
Bagaż
Ryanair
do 36. tygodnia
Bezpłatnie: wózek dziecięcy i jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawka podwyższająca lub łóżeczko turystyczne. 
Wizzair
do 34. tygodnia
Bezpłatnie: składany wózek dziecięcy lub mała kołyska
LOT
do 32. tygodnia
Bezpłatnie: składany wózek dziecięcy. 
Lufthansa
do 36. tygodnia
Bezpłatnie: fotelik samochodowy, składany wózek lub nosidełko.
Norwegian Air Shuttle
do 4 tygodni przed rozwiązaniem
Bezpłatnie: wózek spacerowy i fotelik samochodowy tylko w bagażu rejestrowanym.

Uwagi
Podane informacje i ceny pochodzą ze stron internetowych linii lotniczych z dnia 20.02.2017. Ceny biletów lotniczych dotyczą lotów w jedną stronę. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne. Więcej informacji można znaleźć w regulaminach linii lotniczych.


Wyszukiwarka turystyczna KAYAK przeszukuje inne strony turystyczne i umożliwia znalezienie ofert lotów, hoteli, wynajmu samochodów oraz wczasów. Strona internetowa i aplikacja mobilna firmy oferują również narzędzia do planowania i organizowania podróży - alerty cenowe, prognozy cen oraz darmową usługę planowania wyjazdu. KAYAK przetwarza rocznie półtora miliarda wyszukiwań związanych z podróżami i obsługuje 40 międzynarodowych stron w 20 językach. KAYAK jest niezależnie zarządzaną jednostką, należącą do The Priceline Group.

Zobacz również:

0 komentarze