Co zobaczyć w Lukce - zabytki, legendy i ciekawostki
23:39Przed niecałym miesiącem byłam w Lukce. Po raz czwarty zresztą i jeśli jest to jeszcze możliwe, bardziej zakochałam się w tym toskańskim mieście tak niesłusznie pomijanym przez polskich turystów, bo rzadko obecnym w programach naszych biur podróży. Opisywałam je Wam już w odcinkach, w poprzednich postach - teraz wyliczam (prawie) wszystkie jego atrakcje. Powiedzcie sami, czy Was nie zachęciłam?
1. Mura di Lucca - doskonale zachowane do naszych czasów fortyfikacje, opasujące całe stare miasto. Mnie kojarzą się z tymi zrekonstruowanymi zrewitalizowanymi w Zamościu. Koroną murów można obejść całą dawną część Lukki. To świetne tereny spacerowe - żwirowa alejka okolona drzewami sprzyja rowerowej przejażdżce, a liczne ławeczki - kontemplacji krajobrazów. Nocą, o pełni księżyca można spotkać ducha krzyczącej damy w pędzącej, płonącej karecie, o czym pisze tutaj: http://italiannawdrodze.blogspot.com/2019/12/mury-lukki-wypocznij-w-parku-i-spotkaj.html
4. Torre Guinigi i Torre delle Ore - choć w średniowieczu w Lukkę zdobiło aż 250 wież, które jako case-torri, ufortyfikowane domostwa miały strzec ich mieszkańców przed atakami wrogów, do dziś przetrwały tylko dwie. Jedna to dominująca nad miastem i widoczna z wielu jego punktów 45-m Wieża Guinigi z charakterystycznymi, rozłożystymi koronami wiecznie zielonych dębów korkowych rosnących na szczycie. Można ją zdobyć pokonując 230 stopni i lęk wysokości (o ile się da, bo górna część schodów biegnie po wewnętrznej ścianie wieży, a pośrodku jest wielometrowa przepaść!). Wieża Zegarowa to miejsce dla amatorów poznawania wszelkich mechanizmów - ten z 1754 r., wykonany przez lokalnych zegarmistrzów działa do dziś i można mu się przejrzeć z bliska po pokonaniu 207 schodów.
5. Chiesa di San Frediano - w kościele p.w. św. Frygidiana, jednym z najstarszych miejsc kultu w Lukce znajduje się szklany sarkofag ze szczątkami doczesnymi św. Zyty - dziewicy, urodzonej i zmarłej w Lukce w XIII w., patronki służących (taką pracę wykonywała) i młodych kobiet. Zarówno za życia, jak i po śmierci przypisywano jej liczne cuda.
7. Domus Romana - prywatne muzeum na miejscu dawnego domu rzymskiego. Tu, pośród archeologicznych wykopalisk możecie zjeść kolację, jaką spożywali mieszkańcy Imperium 2000 lat temu! Sos miętowy na przystawkę - palce lizać! Przepis podaję tutaj:
https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=2345552342413743344#editor/target=post;postID=8857419731296250972;onPublishedMenu=allposts;onClosedMenu=allposts;postNum=5;src=postname Natomiast więcej o samym obiekcie przeczytacie tutaj:
http://italiannawdrodze.blogspot.com/2019/12/od-nasionka-do-odkrycia-domu-sprzed.html
8. Via Fillungo i Via San Paolino to najlepsze ulice na zakupy. Lukka to bogate miasto, gdzie na witrynach wygrywa jeszcze z chińskim badziewiem prawdziwa, alta moda: ubrania z dobrej jakości materiałów i świetnie uszyte, eleganckie buty ze skóry i torebki kupimy właśnie tutaj. Historycznie obie ulice poprowadzone są dawnymi "torami" rzymskich decumano.
10. Puccini Museum - muzeum w dimu rodzinnym Giacomo Pucciniego, wybitnego włoskiego kompozytora, twórcy dziesięciu oper , w tym: Madame Buttrefly, Toski i Cygarnerii oraz Turandot. Przeczytajcie mój post poświęcony muzeum. Wstęp tylko 7 euro, zniżki dla rodzin, dzieciaki nie płacą: http://italiannawdrodze.blogspot.com/2019/12/puccini-kocha-muzyke-szybkie-samochody.html
A co i gdzie zjeść w Lukce? Polecam "na bogato":
Polecam restaurację Gli Orti z gwiazdką Michelina - wkrótce więcej o niej napiszę i podam ceny.
Na koniec zagadka - na zdjęciu otwierającym posta lew liże mnie po głowie. Tego miejsca w Lukce celowo nie opisałam, a bardzo warto je zobaczyć. Kto zgadnie, o czym mówię?
Przy okazji polecam mój tekst o aktywnym zwiedzaniu Włoch, w tym Lukki w najnowszym numerze luksusowego magazynu o podróżach ALL INCLISIVE: https://issuu.com/allinclusive2011/docs/all_43_03-2019_issuu?fbclid=IwAR1sgrlpcpTsHKRGQ8YQal9xdH8am9G9kJoQxuzXmzQGtBdmWO9lSGj3zMw
4 komentarze
Bardzo ciekawy wpis, dziękuję :) Niestety nigdy nie byłam w Lukce ani we Włochach, dlatego ciężko zgadnąć co to za lew i w jakim miejscu się znajduje :)
OdpowiedzUsuńLew znajduje się w Muzeum Miasta Lukki, którego tu nie opisałam. Przed wiekami w tym gmachu będącym zamkiem mieszkał pan Lukki Paolo Guinigi
UsuńCiekawy, bogaty w ciekawostki o Lukce wpis
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miły komentarz. Zapraszam do polubienia tego bloga :) A może do wycieczek ze mną po Włoszech? :)
Usuń