News! Sycylia na TTWarsaw kusi smakami, tradycją i aktywnym wypoczynkiem

03:16


Procesje religijne z biczownikami autentycznie raniącymi sobie plecy, Święto Róż i Czereśni z paradą bajecznie kolorowych, ukwieconych wozów konnych, pokazy dawnej młocki ale i nurkowanie w przejrzystych, morskich toniach – to tylko kilka propozycji poznania innego oblicza Sycylii, jakie zaproponują przedstawiciele tego regionu na targach turystycznych TTWarsaw

Taormina z antycznym amfiteatrem w cieniu aktywnego wulkanu, Etny – taki obrazek Sycylii najbardziej znany jest Polakom. Tymczasem ten najbardziej odległy od nas region, położony w największej na morzu Śródziemnym wyspie z 5 mln mieszkańców, ma nieporównywalne z innymi bogactwo tradycji, dawnych, ginących już zawodów, smaków. Związane są one z historią Sycylii liczącą wg niektórych historyków nawet 4 tys. lat, podczas których była zdobywana, kolonizowana, opanowywana przez rozmaite plemiona, a potem imperia i kraje. Każda taka obecność poza zniszczeniem triumfatora wnosiła nowe elementy kulturowe, które częściowo lub w całości zostały zaadoptowane przez tubylców. Pozostały one do dziś jako tradycje właściwe tylko dla tego regionu, a przez to tym bardziej fascynujące. I właśnie poznawanie Sycylii poprzez te tradycje ludowe, wymierające zawody i kuchnię mieszczącą w swoim tyglu tyle międzynarodowych smaków proponują na TTWarsaw przedstawiciele  Tematycznego Okręgu Turystycznego Dawne Zawody, Smaki i Ludowe Tradycje Sycylijskie (Distretto Turistico Tematico Antichi Mestieri, Sapori e Tradizioni Popolari di Sicilia) - stoisko B29.


 Na stoisku zaprezentowane zostaną oferty z Taorminy, słynące przede wszystkim z połowu tuńczyków wyspy Egadzkie, położone na zachód od północno-zachodniego wybrzeża oraz 21 gmin z całej wyspy.


Przy czym łączyć one będą propozycje zgłębiania lokalnych tradycji i kuchni z aktywnym wypoczynkiem, zwiedzaniem i noclegiem w niebanalnych miejscach.


Nekropolie, bób i trekking
Położona 65 km od Katanii, gmina Licodia Eubea, którą już warto zobaczyć ze względu na prehistoryczne nekropolie i  częściowo zburzony przez trzęsienie ziemi średniowieczny zamek Santapau, słynie z produkcji winogron i Sagra della Pataco’, święta mąki otrzymanej z groszku siewnego czyli rośliny z rodziny bobowatych. Podczas uroczystości można skosztować przygotowanej z niej polenty czy bardziej wyrafinowanych dań, a w czasie wolnym wyskoczyć nad pobliskie jezioro Dirillo, gdzie odpowiednia baza pozwala na wypożyczenie kajaka i wędki, ale też kijów do nordic walking, gdyż okoliczne tereny idealnie nadają się zarówno do wędrówek jak i trekkingu oraz MB.

24 biczowników
Montagnareale wieńczy szczyty Monti Nebrodi, usytuowane 300 m n.p.m. Tyrreńskiego, odległego stąd zaledwie o 4 km, podczas gdy od Messyny dzieli je 70 km. Nad okolicą wznosi się doskonale zachowany Mulino del Capo, stary młyn w doskonałym stanie otoczony przez kolonię innych skupionych nad brzegiem strumienia. 15 sierpnia przez miasteczko przechodzi Procesja Matki Boskiej Łaskawej z popiersiem matki Chrystusa w otoczeniu 24 biczowników w białych szatach okładających się podczas drogi kawałkami sznura. W październiku Święto Kasztana (Sagra del Castagno), naturalnie jadalnego obfituje w spektakle i degustacje tego owocu. Wcześniej, bo w czerwcu można trafić na Święto czereśni, a także pokaz dawnej młocki organizowany przez Szlaki Ziarna (I sentieri del grano) połączony z degustacją lokalnych specjałów.

W sycylijskiej Nicei
Odległa o 24 km od Taorminy, Nizza di Sicilia czyli Sycylijska Nicea została tak nazwana od francuskiego miasta na Lazurowym Wybrzeżu, w którym urodził się bohater narodowy Włoch, Giuseppe Garibaldi. Tamtejsze cytryny, otrzymane z krzyżówki cytryny i cedru  zaszczepionej na drzewie gorzkiej cytryny. Owoc ten został ostatnio pisany przez Komisję Europejską na listę produktów Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Turysta ma tu do wyboru Muzeum Odrodzenia Włoch (Mueseo del Risorgimento), pełne pamiątek z okresu walk o zjednoczenie kraju, zebranych we wnętrzach XIX-w pałacu rodów Parisi-deLuca, odrestaurowany, XVI w. zamek Alcontres, tereny rekreacyjne na peryferiach znane jako Rocca di Buticari, a przede wszystkim piaszczyste plaże ze spotami idealnymi dla windsurfingowców.


W okolicach Etny
Terytorium gminy Biancavilla, w tłumaczeniu białej wioski, położonej 30 km od Katanii na wysokości 514 km n.p.m., rozpościera się niemal do szczytu wulkanu. Znana jest z wyjątkowo hucznych obchodów Świętego Tygodnia i sporej społeczności pochodzenia albańskiego, która organizuje własne święta i obrzędy. Podczas Święta Produktów z Pieca i Specjałów spod Etny (Sagra dei prodotti da forno e tipicita' dell'Etna) liczne stragany oferują możliwość degustacji lokalnych produktów. W okolicy, lasku piniowym Piano Mirio powstały ścieżki przyrodnicze umożliwiające relaks na świeżym powietrzu.


Również w promieniu 30 km o Katanii, w połowie drogi do Taorminy usytuowana jest Giarre, w VII w p.n.e. Kallipolis, zniszczone trzy wieki później. Architektoniczną perełką jest Pałac Bonaventura w stylu liberty. W Giarre znajdują się trzy warte zwiedzenia muzea: Muzeum Obyczajów i Tradycji Mieszkańców (okolic) Etny (Museo degli usi e dei costumi delle Genti dell' Etna), Muzeum Sycylijskich Lalek (Museo dei Pupi Siciliani) i Muzeum Żłóbków Bożonarodzeniowych (Mueseo dei Presepi), otwarte jedynie w okresie od grudnia do stycznia. Niezwykle widowiskowe jest Święto Czereśni i Róż (Sagra delle ciliegie e delle rose) z paradą sycylijskich, bajecznie malowanych wozów. Naturalnie do woli można kosztować dania z czereśniami w roli głównej, które są typowym owocem tej okolicy. We wrześniu z kolei organizowane jest Święto Winogron, Musztardy i Słodkości (Sagra dell'uva, della mostarda e del dolce), a w marcu Święto cieciorki i pączków (Sagra dei ceci e delle zeppole). Przy czym owe pączki, zeppole przypominają raczej nasze ptysie. Te tradycyjne ciastka wypiekane są we Włoszech 19 marca.
U stóp wulkanu rozciąga się Taormina, miasto sztuki - tej antycznej, której wizytówką jest amfiteatr z III w p.n.e., który w latach największej świetności mógł pomieścić nawet 10 tys. widzów - niegdyś na tej scenie walczyli gladiatorzy i dzikie zwierzęta, dziś jest areną przedstawień teatralnych będących wydarzeniem na skalę światową. W tym przede wszystkim festiwalu filmowego Taormina Film Fest, którego 63. edycja odbędzie się już w styczniu 2017 r.
Jednak zabytkiem, którego równiez przeoczyć nie można jest Pałacu Corvaja, gdzie mieści się Muzeum Sztuk i Tradycji Ludowych (Meseo delle Arti e Tradizioni Popolari) oraz biuro informacji turystycznej.Tematyczny Okręg Turystyczny Regionu Sycylii Dawne Zawody, Smaki i Ludowe Tradycje Sycylijskie (Distretto Turistico Tematico Antichi Mestieri, Sapori e Tradizioni Popolari di Sicilia) tworzą 23 sycylijskie gminy wraz z działającymi tam firmami i stowarzyszeniami. Wspólnie promują bogaty, zróżnicowany, dostosowany do rozmaitych gustów i portfeli, spójny produkt turystyczny. Te gminy to:
- prowincji Mesyna, a ściślej na riwierze jońskiej: Taormina, Nizza, Fiumedinisi, Furci Siculo e Santa Teresa Riva; - na obszarze górskim Monti Nebrodi: Sinagra e Montagnareale;
miejscowości u podnóży Etny (prowincja Katania): San Pietro Clarenza, Biancavilla, Giarre, Aci Catena, Viagrande i Pedala;
- na obszarze Calatino: Licodia Eubea, Grammichele e Ramacca
- w prowincji Trapani: Valderice i archipelag wysp Egadzkich ((Favignana, Marettimo i Levanzo);
- w okolicach Palermo: : Roccapalumba, Vicari, Ciminna i Campofiorito;
- w prowincji Syrakuzy - Rosolini.24. Międzynarodowe Targi Turystyczne TTWarsaw odbędą się 24-26 listopada br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 c

Wszystkich zainteresowanych przedrukowaniem na blogach, w gazetach, na swoich FB tego tekstu - zapraszam do tego serdecznie.
Można go zmieniać, skracać, modyfikować do woli.
Pozwolenie dotyczy tylko tego tekstu :)
Proszę jedynie o informację na ten temat czyli link do publikacji
na adres: a.klossowska@wp.pl
Dziękuję :)


Zobacz również:

0 komentarze