News! Jak sprawdzić biuro podróży?

00:24


Podstawową weryfikację biura powinno zacząć się od sprawdzenia go w kilku źródłach, które rejestrują informacje o organizatorach turystyki. W Polsce istnieje kilka niezależnych instytucji, do których dostęp ma każdy obywatel. Pierwszym z nich jest Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT), prowadzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Do ewidencji wpisanych jest ok 4 tys. biur, dzięki czemu każdy jest w stanie sprawdzić czy dany podmiot działa legalnie oraz czy posiada zabezpieczenie finansowe na wypadek bankructwa. Ponadto, dowiedzieć się można również czy prowadzi działalność czy też jest objęte zakazem działalności, jak również czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o wykreślenie z rejestru.

Innym sposobem weryfikacji biura podroży, z usług którego chce się skorzystać, jest sprawdzenie czy należy do jednej z kilku izb turystycznych, jak np. Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu podmioty bardzo dokładnie weryfikują każdego swojego członka i w razie skarg lub po sygnałach o jakichkolwiek nieprawidłowościach, podmiot ten może zostać wykreślony z listy członków. Wystarczy przypomnieć, że Sky Club ani Alba Tour, biura podróży, które zbankrutowały w 2012 roku nie należały do żadnej z organizacji. Izby turystyczne mają też dobre rozeznanie jeśli chodzi o kondycję finansową niezrzeszonych biur podróży. Informacje o tym czy biuro działa legalnie można również dowiedzieć się dzwoniąc do odpowiedniego urzędu marszałkowskiego. Uzyska się tam informacje do kiedy dana firma posiada ważną gwarancję ubezpieczeniową, bankową lub ubezpieczenie na rzecz klientów.

 Przed wyborem biura warto samodzielnie sprawdzić we wszystkich możliwych źródłach dany podmiot. Pamiętajmy przede wszystkim, ze każdy organizator turystyki ma obowiązek przedstawić nam informacje o miejscu pobytu, programie wycieczki czy też zakwaterowaniu. Również cena wyjazdu musi być podana z góry, a możliwość jej zmiany powinna być jasno zaznaczona w umowie. Pozyskanie możliwie wszystkich informacji o touroperatorze oraz wycieczce, na którą chcemy jechać zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek komplikacji i pozwoli cieszyć się bezstresowym urlopem w wybranym miejscu

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – drugi filar ubezpieczenia         


Po serii bankructw biur podróży w 2012 roku, decydenci postanowili stworzyć instytucję, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki lub pośredników. Każdy touroperator ma obowiązek odprowadzać składkę na jego rzecz od każdej sprzedanej wycieczki, czyli od każdego jej uczestnika. Fundusz stanowi zabezpieczenie w przypadku niewypłacalności organizatora. To z jego środków finansuje się powrót do kraju klientów upadłego biura podróży lub zwraca się wpłaty tym, którzy jeszcze nie zdążyli wyjechać na wykupione wczasy. Pamiętać należy również, że fundusz zabezpiecza finansowo klientów krajowych biur podróży, którzy znajdują się w CEOTiPT. Tym bardziej warto sprawdzić czy dany organizator znajduję się w owej ewidencji. Niepokojący jest jednak fakt, że jeszcze w lutym br. co piąte przedsiębiorstwo turystyczne nie wywiązywało się z obowiązku składania w TFG deklaracji o działalności. Grozi za to kara w postaci wykreślenia z rejestru z zakazem prowadzenia działalności na trzy lata. (Źródło: KTD)

Zobacz również:

3 komentarze

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiele osób decyduje się na planowanie urlopu właśnie za pośrednictwem biura podróże. Warto wiedzieć na co zwracać wtedy uwagę.

    OdpowiedzUsuń