News! Dark tourism: miejsca tragedii, cmentarze, bunkry we Włoszech

00:55


Wszystkich Świętych, Zaduszki, a dla innych najbardziej świętowane Halloween. Bliskość tych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie "ciemną turystyką". Kuszą opuszczone cmentarze, ale i bunkry, antyczne cyrki, na których arenach ginęły tysiące ludzi. Takich miejsc we Włoszech jest mnóstwo. Oto przykłady kilku z nich:


Piramida Cestiusza - rzymski grobowiec pretora Gajusza Cestiusza Epulona w formie piramidy wzniesiony między 18 a 12 r. p.n.e. o wysokości 36,81 m (125 stóp rzymskich) i kwadratowej podstawie 29,50 m (100 stóp rzymskich). Zgodnie z życzeniem zmarłego, bliscy mieli ją zbudować w maksimum 330 dni. W przypadku przekroczenia terminu wykonania opus, "drodzy krewni" zostaliby pozbawieni spadku. Przypomina o tym łaciński napis umieszczony po wschodniej stronie budowli: opus absolutum ex testamento diebus CCCXXX, arbitratu (L.) Ponti P. f. Cla (udia tribu), Melae heredis et Pothi l(iberti). Pomysł grobowca w kształcie piramidy przyszedł Gajuszowi do głowy zapewne dlatego, że dekadę wcześniej Egipt stał się prowincją Rzymu (30 r. p.n.e.). Stoi ona po dziś dzień na antycznej Via Ostiense prowadzącej do Ostii. Do Piramide Cestia można dojechać metrem (stacja Piramide).


Cmentarz Protestancki w Rzymie, znajdujący się na tyłach piramidy Cestiusza - konieczny przystanek w drodze na Awentyn. Spoczywają na nim m.in. angielski poeta John Keats, Shelley i syn Goethego.


Jednak symbolem tego miejsca, najczęściej pojawiającym się na pocztówkach jest grobowiec Emelyn Story, kolejny dowód miłości wieczystej (podobnie jak Tadź Mahal, choć w nieporównywalnie mniejszej skali). Ukochaną żonę pożegnał w ten sposób kochający mąż, który zdążył tylko wznieść pomnik i podążył za Emelyn do krainy wiecznych cieni.


Zamek św. Anioła w Rzymie czyli Mauzoleum Hadriana, pierwotnie wzniesiony nad Tybrem z przeznaczeniem na grobowiec dla cesarza i jego rodziny w latach 135-139 n.e. Pochowano w nim m.in. Hadriana i jego żonę Vibię Sabinę, Marka Antoniusza, Septymusza Sewera i Karakallę. Od VI. w. przekształcony w więzienie państwowe, a od XIV. służył również papieżom jako schronienie, zachowując jednocześnie funkcję więzienia - aż do początków XX w. W zamkowych celach zmarło wielu nieszczęśników.


Rzymskie Koloseum czyli Amfiteatr Flawiusza, na którego tle tak lubimy sobie bezmyślnie pstrykać selfie, zawiera w swoich po części rozebranych murach pamięć tragicznych wydarzeń. Już trwające trzy miesiące imprezy z okazji inauguracji gmachu w r. 80 n.e. pochłonęły życie 2000 gladiatorów i 9000 zwierząt. Przez sześć kolejnych wieków użytkowania jako cyrk, zginęło na nim 400 tys. ludzi i ok. miliona zwierząt.

Pod Willą Torlonią, gdzie rezydował w stolicy Włoch Benito Mussolini, do dziś znajduje się bunkier, w którym Duce krył się przed nalotami wroga.

Opuszczony Cmentarz San Cataldo w Modenie, która kojarzy nam się przede wszystkim z Luciano Pavarottim. Wzniesiony w latach 1972-76 wg monumentalnego projektu Alda Rossiego, przypominającego architekturę czasów Mussoliniego, przypomina raczej wielopiętrowy budynek z pustymi kwadracikami nieoszklonych okien. Miały je zapełnić urny zmarłych. Władze miasta plany jednak zmieniły, wyznaczając cmentarz w innym jego miejscu, a bordowo-ruda budowla stoi pusta.
Środkowy palec Galileusza  można oglądać we florenckim Muzeum Nauki. Został on odjęty od ciała 95 lat po śmierci włoskiego astronoma. Przechowywany w pojemniku ze szkła i złota niczym relikwia co może zakrawać na żart, zważywszy na to, że uczony, który popierał heliocentryczną teorię Kopernika był sądzony za herezję przez Inkwizycję, skazany na areszt domowy, a jego dzieło "Dialog" spalone.

W Muzeum Pamięci Ustica w Bolonii znajdują się szczątki samolotu Douglas DC-9-15 linii Itavia, lecący 27 stycznia 1980 z Palermo do Bolonii, spadł do morza z 81 osobami na pokładzie pomiędzy wyspami Ustica i Ponza na morzu Tyrreńskim. Wszyscy pasażerowie ponieśli śmierć. Podczas badań przyczyn tragedii, specjaliści brali pod uwagę trzy przyczyny: usterkę samolotu, zamach terrorystyczny lub przypadkowe strącenie maszyny przez pocisk wystrzelony z samolotu francuskiego, libijskiego bądź amerykańskiego, a skierowany do wroga. (Źródło: własne)

Zobacz również:

0 komentarze