News! Filmowe miejsca: gdzie kręcono Boską Florence, Opowieści z Narni, Wiedźmina?

10:29


Nie przez przypadek kinematografia nazwana została przez Karola Irzykowskiego  dziesiątą muzą. Kino porusza, bawi, przenosi widzów w zupełnie nowe światy. Jest również świetną inspiracją. Warto o tym pamiętać przy planowaniu podróży. Zobaczenie na własne oczy miejsc, w których powstawała ulubiona scena, może zaowocować niezapomnianą przygodą. Aby zachęcić do filmowych wycieczek, tripsta.pl sprawdza, dokąd zaprowadzą podróżnych najpopularniejsze filmy ostatnich miesięcy.


Choć Tim Burton osadził swoich bohaterów w odrealnionym świecie, to niektóre ze scenerii Osobliwego domu pani Peregrine można odwiedzić naprawdę. Tak jak tytułowy dom dla niezwykłych dzieci, który znajduje się we flamandzkiej Antwerpii. Gotycki zamek w Brasschaat został wybrany nie tylko ze względu na usytuowanie w pięknym ogrodzie ze stawem, ale przede wszystkim dlatego, że tak, jak w filmie, wydaje się istnieć poza czasem. Co ciekawe, w pobliżu znajduje się również budynek, który był inspiracją dla Ransoma Riggsa, autora powieści Osobliwy dom pani Peregrine - pierwowzoru ekranizacji. Zniszczony dziś zamek Nottebohm w miejscowości Brecht będzie kolejnym miejscem, które należy odwiedzić podążając śladami przygód osobliwych dzieci.
Jeżeli to jednak natura w filmie zachwyciła widzów najbardziej, na cel następnej podróży powinni wybrać angielską Kornwalię. Podróżni znajdą tutaj zachwycające szlaki wzdłuż wrzosowisk lub wybrzeża o skalistych klifach i pięknych piaszczystych plażach. Najłatwiej będzie dotrzeć tam z lotniska Newquay Cornwall, znajdującego się w samym sercu regionu.

Boska Florence w Glasgow
Losy charyzmatycznej Florence Foster Jenkins doczekały się swojej filmowej adaptacji w reżyserii Stephena Frearsa ze świetnymi rolami Meryl Streep, Hugh Granta oraz Simona Helberga. I choć w rzeczywistości “najgorsza śpiewaczka na świecie” fascynowała nowojorczyków, to film opowiadający o jej fenomenie został w pełni nakręcony w Zjednoczonym Królestwie. Ulice Glasgow i Liverpoolu zagrały Nowy Jork lat czterdziestych. Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove - pierwsze muzeum założone w Szkocji, które posiada jedną z największych kolekcji sztuki w Europie - na ekranie stało się  amerykańską  salą koncertową Carnegie Hall. Z pewnością szukanie filmowych kadrów podczas zwiedzania galerii będzie ciekawym urozmaiceniem tradycyjnej wizyty w muzeum.
Historia artystki odgrywana jest również na wielu teatralnych scenach. Między innymi w warszawskim Teatrze Polonia, gdzie w sztuce Boska! fantastycznie ukazana została postać Florence Foster Jenkins.

Podróż śladami Avengersów
Wśród tegorocznych produkcji o losach superbohaterów kasowym hitem okazał się Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Część zwieńczająca dotychczasowe przygody postaci ze świata Marvela była nagrywana w wielu miejscach na świecie. W Berlinie sceny kręcono między innymi w budynku centrum konferencyjnego ICC Berlin, które charakteryzuje się futyrystyczną architekturą oraz w okolicach stadionu olimpijskiego i Potsdamer Platz, z kolei Porche Experience Center w Atlancie, posłużyło za siedzibę drużyny Avengers. Lecąc do Lipska, koniecznie należy pamiętać, że na płytach lotniska Lipsk/Halle kręcono jedną z najbardziej widowiskowych sekwencji serii, czyli tytułowe starcie bohaterów. Na pewno z tą świadomością, każdy lot do tego miasta, będzie nosił miano przygody. Jeśli jednak w planach podróżni mają wyjazd w ciepłe kraje warto odwiedzić portorykańskie San Juan, które kilkukrotnie posłużyło za panoramę sagi. Korzystając z okazji należy złapać promienie słoneczne na plaży Bio oraz odkryć lokalną florę i faunę w parku narodowym El Yunque.

Miejsca filmowe w Polsce
Na dolnośląskim zamku Książ, Antczak kręcił „Hrabinę Cosel”, Bajon „Magnata”,  Hoffmann trzecią ekranizację „Trędowatej”, a Hindusi hollywoodzki szlagier „Shaandar”. W innym obiekcie tego regionu, Zamku Czocha powstały: "Gdzie jest generał", "Dolina szczęścia", "Wiedźmin", "Laganda" i "Tajemnica Twierdzy szyfrów". Łódź służyła jako plener 150 filmom, w tym pierwszemu po II wojnie światowej obrazowi „Zakazane piosenki”. Samą siebie Łodź zagrała w „Ziemi obiecanej” Wajdy czy serialu „Daleko od szosy”. Powstał nawet turystyczny szlak filmowy po tym mieście: filmowalodz.pl Góry Stołowe posłużyły za tło "Opowieści z Narni". Dolinę Chchołowską wybrali twórcy "Janosika". A jakie inne miejsca filmowe w Polsce zasugerują moi Czytelnicy?

*Średnie oraz minimalne ceny połączeń zostały podane na podstawie rezerwacji we wszystkich serwisach tripsta wykonanych w 2016 roku.

Tripsta to biuro podróży online, świadczące usługi w 45 krajach. Poprzez swoje strony internetowe oferuje podróżnym loty w konkurecyjnych cenach, a także ubezpieczenia turystyczne na całym świecie. Firma swoją działalność rozpoczęła w 2005 roku, uruchamiając jednocześnie, jako Travelplanet24, swój grecki oddział. (Źródło: Tripsta)

Zobacz również:

0 komentarze