News! Wzrasta opłata klimatyczna we Włoszech

08:17Tassa/imposta di soggiorno, dzienna stawka pobytowa, w Polsce znana pod nazwą opłaty klimatycznej jest pobierana od każdego turysty w wielu miastach i miejscowościach Italii cieszących się szczególnym zainteresowaniem przyjezdnych. W tym roku zostanie ona dodatkowo wprowadzona w przynajmniej stu kolejnych gminach, a tam, gdzie jest już stosowana - wzrośnie. We Florencji hotele 1-3-gwiazdkowe pobiorą od osoby o pół euro więcej, a 4-gwiazdkowe o 30 centów więcej. Z 1,5 euro do 3 euro wzrośnie natomiast taksa klimatyczna w przypadku krótkich wynajmów i Airbnb. W Wenecji podwyżka będzie dotkliwa, z dotychczasowych 1,5 euro do 2,5 euro. W ośrodkach narciarskich Trentino, hotelarze z San Martino di Castrozza, Primiero i Vanoi pobiorą o 50 centów więcej niż w poprzednim sezonie.
Miejscowości nadmorskie również szykują się do podwyżek opłaty klimatycznej - Riccione o 20-30 procent, a luksusowe obiekty w Jesolo zafundują wczasowiczom podwojoną stawkę (do 4 euro). Podobnie zresztą w Caorle i w Bibione. Dotknięta trzęsieniem ziemi Ischia będzie zbierała fundusze na renowacje wprowadzając taksę klimatyczną w pięciu z sześciu gmin.
100-procentowe podwyżki stawek tassa di soggiorno wprowadzają hotele wszystkich kategorii na południu Italii. Na Sardynii natomiast niespodzianka - obniżka taksy z 3,50 na 2,50 euro dla obiektów 4-gwiazdkowych w Olbii. Ale to wyjątek. Hotele najwyższej kategorii każą zapłacić gościom po 4 euro taksy dziennie, właściciele B&B - 2,50 euro (podwyżka z 2,30 euro)


Zobacz również:

0 komentarze