Geometria w Piątku albo o chybionej atrakcji turystycznej

13:29


Wiecie, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski? W miejscowości Piątek w woj. łódzkim. W dodatku w samym jego centralnym punkcie, na rynku. I jest... paskudny. A ściślej fatalny jest socrealistyczny w formie pomniczek tkwiący tamże "ku pamięci". Już po raz drugi musiałam (nie chciałam) do Piątku dojechać. Ze dwa-trzy tygodnie temu (jak ten czas pędzi!), z grupą ZBOWID-owców. Najstarszy uczestnik liczył wiosen 95, ale maszerował dziarsko, a pierś zdobiły dumnie odznaczenia z PRL: krzyże zasługi i tym podobne wyróżnienia.
Jak wyliczono ówże środek?  Poprzez przecięcie linii prowadzących od najdalej wysuniętych punktów na północ i południe oraz na wschód i zachód - odpowiednio Jastrzębia Góra, Opołonek, czyli graniczny szczyt w Bieszczadach Zachodnich, zakole Bugu i zakole Odry.
Tak sobie myślę, że pomnik, jak i cały entourage można by jakoś uestetycznić, zmienić, upiększyć, bo na razie piątkowy rynek zasmuca przypadkową architekturą - pomieszaniem ocalałych, rozsypujących się kamieniczek z "pustakami". O rabatki też mógłby ktoś zadbać. Piątek miałby szansę stać się nie lada atrakcją turystyczną, ale chyba zabrakło wizji.

Zobacz również:

0 komentarze