News! Rejsy z załogą ze świata Braille'a. Morska przygoda dla każdego

07:38

Fundacja Imago Maris organizuje niecodzienne rejsy po Bałtyku i Morzu Śródziemnym. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Fakt, że połowę załogi będą stanowić niewidomi żeglarze. To kolejna tego typu inicjatywa Fundacji, która została powołana aby umożliwić osobom niewidomym i niedowidzącym przeżycie morskiej przygody. W zeszłym roku na pokładzie żaglowca Kapitan Borchardt na pierwszym wspólnym rejsie po Morzu Śródziemnym spotkało się kilkunastu niewidomych z  Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Włoch. Tej jesieni odbędą dwa kolejne rejsy - po Bałtyku oraz Morzu Śródziemnym. Pierwszy z nich startuje we wrześniu i już można się na niego zapisać. Załoga rejsu składa się w połowie z osób widzących, a w połowie z niewidomych. Na pokładzie nie ma pomiędzy nimi różnic - do manewrów, stawiania żagli czy sprzątania pokładu potrzebnych jest wiele rąk. I każda para jest równie ważna. Żaglowiec na potrzeby tego rejsu, został wyposażony w udźwiękowiony system nawigacji, czyli „gadający GPS” podający aktualny kurs oraz wychylenie płetwy sterowej, jak również w mapy dotykowe pisane w alfabecie Braille’a. Dzięki temu również osoby niewidome mogą sterować żaglowcem. Oznacza to, że wszyscy członkowie załogi, niezależnie od tego czy są osobami widzącymi czy nie, mogą w pełni zaangażować się we wszystkie czynności na statku na równych zasadach. Osoby niewidome są pełnoprawnymi członkami załogi, odpowiedzialnymi za realizację powierzonych im zadań.

 Oprócz przełamywania barier przez osoby niewidome, projekt ma również na celu umożliwienie osobom widzącym poznania świata niewidomych. Rejs jest świetną okazją do wymiany doświadczeń i integracji środowisk zarówno niewidomych, jak i widzących żeglarzy z całej Europy Wspólne stawianie czoła żywiołowi, jakim jest morze, pokonywanie przeszkód i wysiłek są okazją do budowania relacji oraz nawiązywania przyjaźni. Wszelkie bariery znikają wraz z pierwszym zespołowym zadaniem na statku, a załoga jest gotowa na każde wyzwanie rzucane przez kapitana, wiatr czy wodę.
W rejsie mogą wziąć udział zarówno osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, jak również miłośnicy yachtingu. Pierwszego dnia rejsu, wszyscy uczestnicy wyprawy poznają podstawowe zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, nawigacji, budowy jachtu oraz meteorologii. Brak doświadczenia nie stanowi zatem bariery do udziału w rejsie.
W tym roku Fundacja Imago Maris planuje zorganizować dwa rejsy - po Bałtyku oraz na Morzu Śródziemnym. Startujący we wrześniu z Gdańska, pierwszy z rejsów potrwa 13 dni (17-29 września), a na trasie znajdzie się, między innymi Sztokholm i Karlskrona. Rejs rozpocznie i zakończy się w żeglarskiej stolicy Polski - Gdańsku. Uczestnicy popłyną „Generałem Zaruskim” a po, drodze czekać ich będzie dużo atrakcji również na lądzie. Zaplanowane jest zwiedzanie Sztokholmu czy Karlskrony i znajdujących się tam muzeów czy wizyta w działającej stoczni w Ekenas, gdzie zbudowany został „Zaruski”. Przede wszystkim zaś czeka ich mnóstwo zabawy w rytmie szant oraz niezapomniana przygoda, która odmieni ich życie. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w najbliższych rejsach Organizatorzy zapraszają do kontaktu poprzez stronę internetową fundacji www.imagomaris.pl oraz Facebooka https://www.facebook.com/imagomaris 

Fundacja Imago Maris została powołana z myślą o popularyzacji w Europie idei żeglarstwa morskiego na żaglowcach wśród osób niewidomych i niedowidzących. Celem Fundacji Imago Maris jest rehabilitacja i aktywizacja osób niewidomych poprzez czynne uczestnictwo w rejsach morskich, a także pokazanie prawdziwego świata osób niewidomych osobom widzącym.

Dodatkowych informacji udziela:
Krzysztof Litwinek
Fundacja Imago Maris
Tel. +48 603560142
Email: Krzysztof.litwinek@imagomaris.eu

Zobacz również:

0 komentarze