News! Święto Gotowanego Jajka, Ognisty Koń i Błogosławiona Joasia czyli Wielkanoc w Italii

03:50

Wydarzeń, imprez i zabaw związanych z Wielkanocą jest w Italii w bród. Naturalnie największe obchody przewidziano w dużych miastach. Mnie jednak interesują te mniejsze, gdyż bardziej niż dla turystów przygotowywane są dla samych mieszkańców, a przez to tchną autentycznością. Jak "Święte Przedstawienie Pasji Jezusa Chrystusa" w piemonckim Sordevolo, przygotowany z niebywałym rozmachem spektakl kojarzący się z Pasją Mela Gibsona. Tradycja jego sięga 200 lat wstecz, ale każda kolejna edycja Pasji realizowana jest co pięć lat. Włączeni są w nią wszyscy mieszkańcy podalpejskiego miasteczka.  Występuje  nieprofesjonalnych 400 aktorów w wieku 5-80 lat, a kolejne 300 osób z tzw. "obsługi" czuwa za kulisami nad przebiegiem poszczególnych, 29 scen. Pierwsze przedstawienie można obejrzeć 6 kwietnia br, po czym przewidziano 40 spektakli do 27 września br.). Każdy z nich składa się z 42 scen mówionych i 360 wyjść niemych. Całość odbywa się w części miasteczka , gdzie miejscowi cieśle i murarze budują imponujące dekorację: replikę amfiteatru w Jerozolimie, Pałac Heroda, Wieczernik, Ogród Getsemani i Kalwarię. Wydarzenie ma własną stronę internetową: www.passionedicristo.org również w języku angielskim. Scenariusz oparty jest o dzieło XIV-w. autora Giulia Dati. Poza dekoracjami również kostiumy, przygotowanie aktorów, muzyka i inne elementy utworu wykonywane są przez mieszkańców. Pasja z Sordevolo uznana została za największe przedstawienie chóralne w Italii, a w tym roku swoim patronatem objął ja minister dóbr kulturalnych, działalności kulturalnej i turystyki.
 "La Sagra dell' Uovo Sodo" czyli "Święto Gotowanego Jajka" zaplanowana jest na 6 kwietnia w toskańskiej miejscowości Panicagliora di Marliana (Maremma). To już 49. edycja wydarzenia, odbywającego się co roku w świąteczny poniedziałek. Po procesji i Mszy św. pośród ruin XIII-wiecznej wieży Pievacaccia, następuje poświęcenie jaj i wspólny posiłek, a po południu organizowane są gry i zabawy w miasteczku. Dokładny program znajduje się na zamieszczonym wyżej plakacie.

Poniedziałek wielkanocny, w tym roku przypadający 6 kwietnia dla mieszkańców toskańskiego miasteczka Signa (prow. Florencja) przebiega pod znakiem obchodów święta Błogosławionej Joanny. Szczątki pastereczki, która urodziła się z Siegna spoczywają w tamtejszym Kościele Parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela (Pieve di San Giovanni Battista), a zasłynęła ona 27 cudami, z których sześć sprawiła jeszcze za swojego krótkiego życia. Na jej cześć o godz. dziesiątej odbywa się procesja-orszak w kostiumach z epoki, przy wtórze dawnych instrumentów. Cały pochód zamyka dziecko przebrane za aniołka, które jeszcze kilka lat temu niosło ze sobą wróbelka. Ptaszek był uwalniany przez kościołem, a miało tu upamiętniacej jeden z cudów Błogosławionej Joasi, uzdrowienie dziecka i ptaszka.

Oktawa Wielkanocna w Ripatransone albo Ognisty Koń. Uroczystości związane z Oktawą trwają w tym roku  od 8 do 12 kwietnia. Wśród wielu wydarzeń, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ma miejsce w Ripatransone wyjątkowy pokaz sztucznych ogni, upamiętniający ich przypadkowe odpalenie 320 lat temu przez rycerza na głównym placu miasteczka. Ten nieplanowany spektakl tak zachwycił mieszkańców, że do tej pory go powtarzają. W tym niewielkim, bo liczącym ok. 4 tys. mieszkańców miasteczku w regionie Marche w prowincji Ascoli Piceno ma znajdować się najwęższa uliczka we Włoszech - 43 cm, a w najwęższym miejscu 38 cm!

Sagra dei Talami w Orsogna odbywa się co roku w poniedziałek wielkanocny. Talami to wozy, na których grupy aktorów przedstawiają sceny biblijne. Każdą z nich przygotowuje inna dzielnica. W dniu wydarzenia, z każdej z nich wyjeżdża wóz ciągnięty przez traktor i wszystkie spotykają się po drodze, aby już w orszaku dotrzeć na główny plac starego miasta, Piazza Mazzini. To na nim można oglądać żywe obrazy prezentowane na każdym wozie. Orsogna to miasteczko w regionie Abruzja, a więc w środkowych Włoszech, odległym o 2-3 godziny jazdy samochodem od Rzymu. Więcej informacji dostarczy strona internetowa urzędu miasta: www.comune, orsogna.chieti.it (zdjecie: Luca Vincenzo di Clerico)

Zobacz również:

0 komentarze