Komu bije dzwon Pierestrojka?

04:24


A raczej komu bił? Jego dźwięki towarzyszyły pierwszemu oficjalnemu spotkaniu Michaiła Gorbaczowa z Janem Pawłem II. Nasz papież przyjął sekretarza generalnego KPZR na oficjalnej audiencji 1 grudnia 1989 roku. Historyczny dzwon zrobiono w Papieskiej Odlewni Marinelli (Pontificia Fonderia Marinelli), znajdującej się w miejscowości Agnone w Molise – najmniejszym i najmłodszym regionie Włoch (powstał w 1963 roku w wyniku oddzielenia od wcześniejszego regionu Abruzja-Molise). 
W tej miejscowości  w prowincji Isernia od wieków przekazywana jest z ojca na syna sztuka odlewania dzwonów. Świadczy o tym autentyczny, gotycki dzwon przechowywany w tutejszym muzeum (patrz dalej). Jeszcze niedawno żyło w Agnone sporo  „dynastii” skłonnych kontynuować tę piękną tradycję. Dziś cała odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na rodzinie Marinellich. Ich przodek, niejaki Nicodemo Martinelli o przydomku „Campanarus” wykonał w 1339 roku dzwon ważący dwa kwintale. I to jest pierwszy zachowany zapisek dotyczących sztuki tego właśnie rodu.
Przywilej posługiwania się herbem papieskim zakład otrzymał w 1924 r. od samego papieża Piusa X w uznaniu za wiele usług jakie „familia” świadczyła Państwu Kościelnemu (w tym ukończenia dzwonu dla sanktuarium w Pompejach, który został odlany na miejscu).
Marinelli to, można by rzec, przypadek specjalny, bo w erze telefonów komórkowych i Internetu nadal przy produkcji dzwonów posługują się technikami sprzed tysiąca lat. Ich zdaniem rygorystyczne stosowanie starych metod owocuje stworzeniem najlepszego produktu. Pytani o „sztukę ludwisarską” wymieniają cztery cechy dobrego dzwonu, który musi mieć odpowiednią grubość, średnicę, wysokość i ciężar. Wśród nich punktem wyjścia jest wybór średnicy – od niej zależy bowiem dźwięk, brzmienie ostateczne dzwonu. 
Tuż obok zakładów Marinellich znajduje się Muzeum Historii Dzwonu im. Jana Pawła II (Museo Storico della Campana Giovanni Paolo II). To jedna z niewielu na świecie prywatnych kolekcji prezentująca tak duży zbiór dzwonów od X w. po dzisiejsze czasy. Są wśród nich m.in.: dzwon odlany dla sanktuarium w Lourdes w setną rocznicę objawień Matki Boskiej (1958), dzwon dla uczczenia setnej rocznicy Zjednoczenia Włoch (1961), dzwon z okazji soboru watykańskiego II (1963) czy Kennedy Bell (1963), a także „Mundial Bell” wykonany z okazji zwycięstwa „Azzurri” w Hiszpanii (1982) czy dedykowany Maradonie na zawody w Meksyku oraz wspomniany już „Pierestrojka” odlany z okazji spotkania Jana Pawła II z Gorbaczowem. 
Eksponaty można dotykać – te największe stoją pojedynczo lub grupami na kamiennych posadzkach, mniejsze zgromadzone są na półkach lub wiszą na ścianach. Marinelli odlali także ostatni dzwon dla papieża Benedykta XVI. 50 kg waży Vox Fidei, który miał zostać mu przekazany 24 kwietnia br. podczas głównych obchodów Roku Wiary jak dar regionu Molise. Ponieważ jednak Benedykt XVI ogłosił rezygnację dwa miesiące wcześniej, dzwon znalazł ostateczne miejsce w podziemiach katedry w Trivento. Więcej informacji na stronie: www.campanemarinelli.com/









Zobacz również:

0 komentarze