Zobacz wille Palladia: tajemnice, duchy i renesansowe menu
06:26Willa Godi-Valmarana-Malinverni w Lugo w Veneto, czyli Wenecji Euganejskiej jest pierwszą budowlą tego typu zrealizowaną w 1542 r. przez Andreę Palladia , mojego ulubionego architekta renesansu włoskiego zakochanego w antyku. Wewnątrz zachwycają freski pokrywające ściany komnat. Ten uwieczniony na moim zdjęciu jest autorstwa Gualtiero Padovana, reprezentanta tzw. szkoły mistycznej.
Z willą związanych jest sporo legend, głównie o tematyce miłosnej, w tym dotycząca obrazu "Strega" (czarownica) Pietra Annigoni w pinakotece. Jego bohaterką jest niejaka Caterina, która około 1600 r. miała pracować w kuchni właśnie w villa Godi. Historię tę odtwarza współczesna pisarka z Veneto Cristina Lanaro w powieści "Il conte e la strega" (Książę i czarownica).
W willi Lucchino Visconti nakręcił w 1954 r. kostiumowy film "Zmysły" (I sensi) o tragicznej miłości w burzliwych czasach Italii zaraz po zjednoczeniu (1866 r.). Jednym z asystentów reżysera był Franco Zeffirelli, późniejszy światowej sławy reżyser filmowy, teatralny i operowy, a także scenograf, autor takich obrazów, jak "Jezus z Nazaretu", "Romeo i Julia" czy "Brat słońce, siostra księżyc" o św. Franciszku z Asyżu.
Tuż obok willi znajduje się restauracja "Torchio Antico" serwująca smakowite i pięknie serwowane dania przygotowane wg odtworzonych przepisów z czasów Palladia http://www.iltorchioantico.com/
Więcej o tym niezwykłym miejscu na stronie: www.villagodi.com
Wszystkie wille Palladia znajdujące się w Wenecji Euganejskiej zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A jest ich niemało:
Wśród nich jest willa Pojana mieszcząca dziś Regionalny Instytut Willi Regionu Veneto http://www.irvv.net/it/listituto/ville-regionali/villa-pojana.html
A także zdobiona freskami dwóch mistrzów Tiepolo willa Valmarana w Nani, na wzgórzach ponad Vicenzą. Podczas gdy ojcu, wybitnemu malarzowi, freskantowi, grafikowi i rytownikowi rokoka, Giambattiście Tiepolo powierzono pomalowanie wnętrz w głównej willi właścicieli, synowi Giandomenico przypadły w udziale prace nad upiększeniem ścian Foresterii, czyli domku dla gości. Oba można dziś zwiedzać wraz z ogrodami i niedawno udostępnioną publiczności Pagodą. W Foresterii działa sympatyczna kawiarnia - z jej białego tarasu można, siedząc przy stoliku kontemplować widok stajni i urokliwej Dolinki Ciszy (Valletta del Silenzio) z dominującym nad nią sanktuarium na górze Berico. W willi oraz domku dla gości można przenocować!
Stąd 20-minutowy szlak prowadzi prosto do miasta:
W Vicenzy, gdzie architekt odnawiał, rekonstruował i budował na potęgę wytyczony został specjalny Szlak palladiański https://issuu.com/consorziovicenzae/docs/itinerariopalladiano Najciekawszym bodaj budynkiem jest Teatro Olimpico, Teatr Olimpijski inspirowany naturalnie architekturą antyczną, ze sztuczną perspektywą. To jeden z trzech zachowanych do naszych czasów przykładów teatrów renesansowych (oprócz niego są jeszcze Teatro Farnese w Parmie i Teatro all'Antica w Sabbionecie). To ostatnie dzieło mistrza, które po jego śmierci ukończył inny, prominentny architekt z Vicenzy, Vicenzo Scamozzi.
Z kolei Bazylika Palladiańska to efekt pracy młodego jeszcze bardzo mistrza, który fasadę gotyckiego, wcześniejszego budynku ozdobił piętrową loggią. Widoczne w niej okna staną się potem reprezentacyjne dla stylu architekta.
Naturalnie każdy zwiedzający Vicenzę musi odwiedzić Villa Rotonda na peryferiach miasta:
Kryta kopułą rezydencja ma cztery identyczne fasady z czterech stron, ale to nie wszystko. Cały projekt jest zaskakująco wręcz geometryczny: okrąg wpisany w kwadrat, którego podział na wewnętrzne sale dokonany został według określonych, idealnych proporcji:
Bo to jest dzieło idealne, model uniwersalny nie będący ani świątynią, choć jego zewnętrzna bryła odwołuje się do budowli sakralnych, ani domem, choć takie miała mieć przeznaczenie, gdyż przeczy temu układ wewnętrzny. Jej właściwa nazwa brzmi Villa Almerico Capra. To najsłynniejsza ze wszystkich willi zaprojektowanych przez Palladia. Łączy zdobycze architektury przeszłości, przede wszystkim antyku z Witruwiuszem na czele z kapitalnym spojrzeniem w przyszłość (weźmy chociażby pod uwagę dzieła Le Corbusiera!). Zdjęcia Region Veneto oprócz zdjęć 1,4 i 5 (archiwum własne)
_______________________________________________________________________________
Zwiedzanie:
Villa Godi-Malinverni w godz. 15-19 (wtorki), 9-14 (soboty) i 10-19 (niedziele i święta) w okresie od kwietnia do maja. W godz. 14-18 (piątek, sobota, niedziela i święta) w marcu, październiku i listopadzie. http://www.villagodi.com/english/#
Villa Valmarana w godz. 10-16 codziennie do 6 marca 2020 r. i w godz. 10-18 od 7 marca do 1 listopada 2020 r. Ceny biletów: 11 euro, grupy 9 euro/os., młodzież 6 euro. https://www.villavalmarana.com/en/visit
Villa Rotonda w godz. 10-14 od środy do niedzieli. Wnętrza willi udostępnione zostaną od 14 marca 2020 r. Do tej pory willę można oglądać jedynie z zewnątrz. Ceny biletów: 5 euro zwiedzanie na zewnątrz, 10 euro zwiedzanie na zewnątrz i w środku. Zniżki dla dzieci, gratis dla pilotów i przewodników oraz inwalidów na wózkach http://www.villalarotonda.it/it/lavisita.htm
2 komentarze
przepiękne zdjęcia <3
OdpowiedzUsuńJak wspomniałam, większośc to zdjecia, które dostałam od regionu Veneto w celach promocyjnych, tylko zdjęcia 1, 4 i 5 są moje, ale jestem z nich zadowolona :)
Usuń