Od 17 lipca otwarta dla zwiedzających "willunia" Pucciniego w Viareggio

10:01

W grudniu bieżącego roku minie sto lat od chwili, kiedu Giacomo Puccini przeprowadził się do domu w nadmorskim kurorcie Viareggio, który pieszczotliwie nazwał "Villino", czyli "willunią". Z tej okazji Fundacja Giacomo Puccini, realizująca właśnie kampanię "The Lands of Giacomo Puccini" otwiera od 17 lipca dla zwiedzających wnętrza posiadłości kompozytora.
W niej właśnie Puccini stworzył znaczną część swojej ostatniej, niedokończonej opery "Turandot". Dopisania finału dzieła podjął się, wg wskazówek mistrza zaprzyjaźniony z nim kompozytor Franco Alfano. Podczas prawykonania opery w mediolańskiej La Scali, orkiestra i spiewacy zamilkli, a dyrygujący całością Arturo Toscanini odwrócił się do widowni i rzekł: "Tutaj kończy się dzieło nie dokończone przez mistrza z powodu jego śmierci".
W tym miejscu Puccini spędził ostatnie trzy lata swojego życia, aby w listopadzie 1924 r. wyjechać do Brukseli na operację raka gardła. Kilka dni po niej jednak, 29 listopada kompozytor zmarł na atak serca.
Z willą Pucciniego w Viareggio związana jest też postać Galileo Chiniego, autora scenografii do opery i masek z ceramiki zdobiacych dziś fasadę domu. Dzięki współpracy Fundacji z Muzeum Enrico Caruso całe lato w willi wypełni program artystyczny poświęcony 100-leciu śmierci wielkiego tenora. Sama willa otwarta będzie do 18 września, z tym że zwiedzanie odbywać się będzie tylko w soboty - w godzinach 15-18 (cztery wejścia na dzień). Rezerwacja biletów na stronie: puccinimuseum.org (Źródło: Camera di Commercio Industria Artigianato Agricoltura di Lucca, zdj. Camera di Commercio i Anna Kłossowska - Turandot i zdjecie pośmiertne)

Zobacz również:

0 komentarze