News! Litwa - to tak blisko. Jak najlepiej dojechać?

01:38


Litwa jest naszym sąsiadem, z którym przez wiele wieków łączyła nas wspólna historia. Obecnie, tak jak Polska, Litwa jest członkiem Unii Europejskiej i znajduje się w strefie Schengen, co oznacza dla nas ruch bezwizowy i znacznie ułatwia podróżowanie.

 Najszybciej można dotrzeć na Litwę samolotem. Podróż na trasie Warszawa-Wilno trwa nieco ponad 1 godz. Należy dodać, że to połączenie LOT-u jest jednym z najstarszych w jego historii i istnieje już od ponad 80 lat. Obecnie rejsy na trasie Warszawa-Wilno-Warszawa odbywają się trzy razy dziennie. Wyloty z Warszawy o godz. 11.10, 16.20 i 22.35, zaś z Wilna o 6.40, 13.55 i 19.05. Trasa obsługiwana jest przez Embraery-175. Dodatkowym plusem jest dogodne położenie lotnisk w obu stolicach, które zapewnia szybki dojazd do centrum miasta.

Drugą możliwością dotarcia na Litwę jest autobus. Nowoczesne autobusy Polskiego Busa codziennie kursują między Warszawą a Wilnem. Z Warszawy autobusy wyjeżdżają z Dworca Autobusowego Metro Młociny o 6.00 i docierają na Dworzec Autobusowy w Wilnie o 15.00, drugi autobus rusza z Warszawy o 15.00 i dojeżdża do Wilna o 23.59. Z Wilna do Warszawy również są dwa rejsy – o 0.50 (w Warszawie o 7.50) i o 16.10 (w Warszawie o 23.10). Ceny biletów zaczynające się już od 30 złotych powinny zainteresować podróżujących na Litwę. Kolejnym przewoźnikiem autobusowym jest Simple Express, który oferuje 3 połączenia dziennie między Warszawą i Wilnem. Podróż w zależności od wybranej opcji trwa 7,5 lub 10 godz. Autokary wyjeżdżają z przystanku Warszawa Dworzec Centralny oraz Wilno Dworzec Autobusowy. Po drodze zatrzymują się w Warszawie przy Dworcu Zachodnim oraz przy Centrum Handlowym Panorama w Wilnie (autobusy ekspresowe). Dłuższa trasa wiedzie przez Kowno. Ceny biletów zaczynają się od 71 złotych. Połączenie autobusowe na trasie Warszawa-Wilno oferuje także litewski przewoźnik Toks. Raz dziennie kursujące autobusy zapewniając dojazd we wczesnych godzinach porannych (wyjazd z Warszawy o 20.00 przyjazd do Wilna o 06.00 następnego dnia, a z Wilna wyjazd o 21.00 i przyjazd do Warszawy o 05.00). Autokary innych przewoźników regularnie kursują też z innych polskich miast – z Krakowa, Katowic, Częstochowy, Łodzi, Poznania, Konina, Wrocławia, Gdańska, Elbląga, Ostródy, Olsztyna, Mrągowa, Kętrzyna, Giżycka, Olecka i Suwałk można dojechać do Wilna, Kowna, Mariampola, Kłajpedy, Kiejdan, Połągi, Poniewieży, Uciany, Jeziorosów, Olity, Druskiennik i Szawli. Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne połączenia i ceny na którejś z licznych stron internetowych.

Połączenie kolejowe jest zdecydowanie najmniej wygodne z wielu względów. Podróż z Warszawy do Wilna trwa długo i wymaga aż dwóch przesiadek – w Szesztokach (Sestokai) oraz w Kownie, gdyż nie ma bezpośredniego połączenia, a tory na Litwie są szersze niż u nas. Prawdopodobnie bezpośrednie połączenie kolejowe na Litwę (do Kowna) będzie ponownie uruchomione nie wcześniej niż 1 sierpnia 2015.
            Zdecydowanie najwygodniej pojechać na Litwę samochodem. Granicę można przekraczać w dowolnym miejscu, lecz najczęściej Polacy jadą przez Berżniki, Budziska i Ogrodniki. Drogi a Litwie są dobre, a odległości nieduże. Mało kto zdaje sobie sprawę, że z Warszawy do Wilna jest nieco bliżej niż do Zakopanego (około 450 km) i można tam dojechać w 6 godzin. Z Białegostoku odległość wynosi już tylko niecałe 300 km, zaś z Krakowa 750 km. Po Litwie, jak już wspomniano, najwygodniej poruszać się samochodem, korzystając z sieci dróg ekspresowych. Odległości nie są duże. Z Wilna do Trok jest ok. 27 km, do Druskiennik – 130 km, do Kowna – 100 km a do Kłajpedy nieco ponad 300 km.
Kierowcy powinni uważać na przepisy drogowe, gdyż ich łamanie jest na Litwie karane mandatami znacznie wyższymi niż u nas, nawet do 434 euro! Inne są też przepisy odnośnie dozwolonej prędkości – w okresie 1 kwietnia-31 października na autostradach wolno jeździć z prędkością do 130 km/h, a na drogach ekspresowych – do 110 km/h; w pozostałych miesiącach na autostradach do 110 km/h, a na drogach ekspresowych do 100 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. W miastach, gdzie wprowadzone są strefy płatnego parkowania należy uważać na strefę, w jakiej się parkuje. Opłaty różnią się w zależności od strefy, różny jest również okres, w którym obowiązuje opłata (np. opłata parkingowa może obowiązywać przez całą dobę). Należy dodać, że służby odpowiedzialne za kontrolowanie prawidłowego parkowania są niezwykle sprawne.
Po Litwie można podróżować zarówno samochodem, jak i autobusem i koleją. Aktualny rozkład połączeń autobusowych i kolejowych wraz z możliwością zakupu biletów przez internet jest dostępny również w języku angielskim na stronie http://stotis.lt/en/ .
 Atrakcją dla turystów odwiedzających Litwę jest słynna kolejka wąskotorowa – siaurukas, kursująca regularnie od wiosny do jesieni. Niemniej warto zawsze sprawdzić na oficjalnej stronie kolejki, czy przypadkiem nie organizowany jest przejazd okazjonalny/tematyczny (np. 14 i 15 lutego siaurukas zaprasza na karnawałową podróż w maskach).
            Nieduże odległości z Polski i na samej Litwie oraz wiele możliwości dotarcia tam powinny zachęcać do częstszego odwiedzania naszego sąsiada, kraju o ciekawej kulturze i pięknych krajobrazach (Źródło: Litewskie Biuro Turystyki w Polsce/Aviareps)


Zobacz również:

3 komentarze

  1. Bardzo dobre informacje, dzieki

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie Litwa tak blisko, a nigdy w niej nie byłam, może czas to nadrobić

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń