Warszawa: Ile rzeźb Mitoraja mamy w stolicy?

23:24

Ostatnio koleżanki-przewodniczki po miastach włoskich prześcigały się w informacjach, w których miejscach Bel Paese stoją teraz rzeźby Igora Mitoraja. I jest ich całkiem sporo, "rozsypanych" w różnych punktach Półwyspu Apenińskiego, gdyż polski artysta, urodzony w 1944 r., od 1968 r. tworzący poza granicami kraju, wiele lat spędził w toskańskiej miejscowości Pietrasanta, gdzie od wieków istnieją pracownie kamieniarskie.
On sam, po studiach w krakowskiej ASP u sanego Tadeusza Kantora i pierwszych sukcesach na Zachodzie zaczął pracować starą metodą toskanczyków czerpiąc materiał do rzeźb z tamtejszych złóż. Wzorował się na twórczości Michała Anioła i Antonia Canovy, czerpiąc garściami ze starożytnej mitologii, ale to, co wyróżniło jego dzieła to charakterystyczny "brak" czegoś. Każda z jego rzeźb nawiązująca do klasyki antyku celowo pozbawiona była bowiem jakiegoś organu,fragmentu, który był albo ucięty albo urwany czy postrzępiony. Jakby coś zabierał swoim dziełom, czegoś ich pozbawiał, czynił umyślną skazę na idealnym pięknie. Ten zabieg pozwalał na szereg interpretacji - na przykład rzeźby Mitoraja w Pompejach wspaniale współgrają ze zniszczonym miastem, są tak samo pozbawione członków jak tamto ongiś kwitnący pod Wezuwiuszem ośrodek, a mimo to trwają i budzą zachwyt.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden szczegół - każda z rzeźb Mitoraja ma takie same usta - są one odwzorowaniem wag autora i stanowią jego nieformalny podpis.
Wróćmy jednak do obecności Mitoraja w Warszawie. W 2004 r. przed szklanym budynkiem Centrum Olimpijskiego na Żoliborzu stanął "Uskrzydlony Anioł" - "Icaro Alato".W tym samym roku "Wielki Toskańczyk" - "Grande Toscano" wyrósł na wysokośc aż pieciu metrów przed budynkiem Spectra przy ul. Bobrowieckiej 6. To trzecia kopia tego samego dzieła. Dwie pozostałe stoją w paryskiej dzielnicy La Défence i w Mediolanie. W 2009 r. Mitoraj wykonał tzw. Anielskie drzwi do kościoła Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście. Wcześniej podobne drzwi stworzył dla kościoła Santa Maria degli Angeli przy Piazza della Repubblica w pobliżu głównego dworca kolejowego Termini w Rzymie. Czy są jeszcze inne rzeźby Mitoraja w Warszawie? Podpowiedzcie proszę.

Zobacz również:

0 komentarze