News! Mniej jeździmy na Litwę, choć jej oferta kusi

10:11


Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie – pisał w inwokacji do „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz. Te słowa i dziś są aktualne, bo nasz wschodni sąsiad oferuje rzeczywiście wakacje na każdą porę roku pośród nieskażonej jeszcze cywilizacją przyrody.
 
Litwa, choć leży dosłownie za miedzą, jest krajem ostatnio mniej przez nas odwiedzanym, o czym piszę w moim artykule na portalu turystycznym Rzeczpospolitej (http://www.rp.pl/artykul/706827,1051214-Litwa-chce-Polakow--na-razie-bez-wzajemnosci.html). A szkoda, bo ma sporo do zaoferowania. Wpisana na listę UNESCO starówka w Wilnie przypomina fragmentami włoskie miasta, a tutejszy deptak Pilies pełen jest eleganckich restauracji, nastrojowych kafejek, sklepów z wybornymi czekoladkami (nie są gorsze niż szwajcarskie, włoskie i belgijskie!) i straganów z rękodziełem. A jednocześnie pełna jest „duchów przeszłości”, wspomnień po Mickiewiczu i Filomatach oraz innych, polskich tropów.
 
Koniecznie trzeba spojrzeć na miasto z murów Zamku Giedymina (nie dając się tam zamknąć po zmroku!) i pójść do Ostrej Bramy, która robi chyba większe wrażenie niż Częstochowa. Warto też zajrzeć do Muzeum Wielkich Książąt Litweskich, którego mury były świadkiem miłości króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłowny. W tym roku otwarto też na nowo po remoncie XIX-wieczny Ogród Bernardynów. Poza tym w tym roku można już korzystać z nowych taksówek, Vilnius Veza, w których zamontowano system kontrolujących kierowców kas co uniemożliwia naciąganie podróżnych: www.turizmas.vilnius.lt, www.vilnius.lt Również figurująca na liście UNESCO Mierzeja Kurońska z wędrującymi wydmami i sosnowymi lasami oraz wybrzeżem obmywanym falami Bałtyku to jedno z wyjątkowych miejsc nie tylko na Litwie – warto tu zajrzeć do muzeum bursztynu, obejrzeć domki rybackie osiedli Neryngi i skosztować wędzonych wg starych receptur ryb: www.visitneringa.com Góry Krzyży w Szawlach reklamować nie trzeba – 20 tys. krzyży od arcydzieł sztuki po skromne okazy, w tym krzyż ofiarowany przez Jana Pawła II robią wrażenie. Rzeźbienie krzyży zresztą zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jako unikatowe litewskie rzemiosło ludowe, podobnie jak tradycja świąt i festiwali pieśniarskich w krajach bałtyckich. Dlatego warto wziąć udział w jednym z nich przy okazji podróży do Estonii czy na Łotwę i Litwę: http://dainusvente.lfcc.lt (Święto Pięśni Litwinów Świata) Na liście UNESCO znalazła się też Kernave – litewska Troja, gdzie najlepiej można poznać prehistorię Bałtów: www.kernave.org/ Położony malowniczo na niewielkiej wysepce na jeziorze zamek wielkiego księcia Witolda w Trokach to jedna z atrakcji turystycznych kraju – ekspozycja wewnątrz jest tak pomysłowa i nowoczesna, że zafascynuje również dzieci.
 
Troki to jednocześnie miasteczko Karaimów, gdzie można obejrzeć charakterystyczną dla nich zabudowę i skosztować przysmaki lokalnej kuchni: www.trakai.lt Nie należy pomijać Druskiennik, nie tylko ze względu na wspaniały mikroklimat uzdrowiska działającego w oparciu o słone źródła (oferta lecznicza na każdą kieszeń) i supernowoczesny, największy w Europie wschodniej Aquapark z saunami, ale również urokliwą, XIX-w. drewnianą zabudowę tego miasta nad Niemnem w Puszczy Orańsko-Druskiennickiej, do którego lubił przyjeżdżać Piłsudski: www.druskienniki.pl, http://info.druskininkai.lt/pl_druskininkai/ Koniecznie trzeba zobaczyć też Kowno, nie tylko ze względu na zamek, starówkę i Mickiewicza, ale i niereklamowane Muzeum… Diabła z rewelacyjną kolekcją 200 rzeźb i wizerunków „piekielnego gościa” z całego świata , w tym Hitlera i Stalina wykonujących taniec śmierci, oraz jedyną w kraju kolejkę górską: www.visit.kaunas.lt, www.ciurlionis.lt Polecane szlaki: średniowieczna Litwa i zamki: http://viduramziu.lietuvos.net/pilys/, klasztory litewskie: http://vienuolynai.mch.mii.lt, litewskie dwory: www.heritage.lt/davari/dvarai.lt  muzea: Park Europy z rzeźbami Abakanowicz czy Oppenheima: www.eiroposparkas.lt i Park Grutas – symboliczny gułag z rzeźbami wodzów komunizmu zwiezionymi tu z całego kraju i restauracją serwującą „komunistyczne” dania: www.grutasparkas.lt

Zobacz również:

0 komentarze