News! Wypoczynek w ekstremalnym wydaniu. Gdzie i co nam grozi?

07:53



W ostatnich latach biura podróży obserwują nasilone zainteresowanie sportami ekstremalnymi i wysokiego ryzyka – ludzie dążą do tego, by podczas urlopu przełamywać własne bariery i zyskać dodatkową energię. Jednorazowy skok adrenaliny – w przeciwieństwie do długotrwałego stresu – nie jest dla człowieka szkodliwy, lecz wywołuje euforię i umożliwia szybki relaks. W Polsce największą popularnością cieszą się dyscypliny wysokiego ryzyka związane z prowadzeniem samochodu, aktywnościami w powietrzu oraz w wodzie. Najczęściej decydują się na nie osoby w wieku 35–34 lat (43%) oraz młodsze – poniżej 24 roku życia (31%). Większość ryzykantów ma wyższe wykształcenie, ale czy to przekłada się na pełną świadomość związaną z niestandardowymi aktywnościami?

Wielogodzinne wylegiwanie się na plaży przegrywa z wizją ekscytującego skoku na bungee czy akrobacji powietrznych. Warto jednak pamiętać, by do aktywności obarczonych wysokim ryzykiem podchodzić świadomie – zapoznać się ze statystykami, poznać potencjalne zagrożenie, skorzystać z porad fachowców i jak najlepiej przygotować się do działania.
Sportowe ryzyko w liczbach
Skakanie z dużej wysokości na elastycznej linie z lateksowych włókien – brzmi groźnie, na szczęście ryzyko oddania śmiertelnego skoku na bungee wynosi 1 do 500 000. Stosunkowo rzadko zdarza się, że miłośnicy spadania odnoszą poważne obrażenia. Należą do nich uszkodzenia siatkówki oka, kręgosłupa i tymczasowa ślepota. Dużo większe obawy powinna budzić wspinaczka skalna. Już 1 na 1740 śmiałków traci życie pośród monumentalnych skał. Ryzyko oczywiście rośnie na trudno dostępnych terenach, takich jak Himalaje.
Do najbardziej ryzykownych dyscyplin zalicza się nurkowanie z aparatem tlenowym – bywa przyczyną toksyczności tlenowej, rozedmy płuc czy zatrucia tlenkiem lub dwutlenkiem węgla. Dlatego koniecznie należy pamiętać o wyrównywaniu cieśnienia oraz rozprężaniu powietrza podczas wynurzania. Jakie jest ryzyko śmierci podczas nurkowania? Obliczono, że 1 do 34 400.
Prym na liście śmiertelnie niebezpiecznych sporów wiedzie lotniarstwo. Uzależnienie od zmiennych warunków atmosferycznych oraz zawodność sprzętu sprawiają, że wszystkie odmiany sportów uprawianych w powietrzu są obarczone wysokim ryzykiem. Rocznie ginie od 5 do 15 lotniarzy, a wielu z ich odnosi obrażenia kończyn i kręgosłupa. 
Im niebezpieczniejszy sport, tym większa potrzeba ochrony
Ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia bardzo dokładnie klasyfikują sporty na amatorskie i wysokiego ryzyka, czyli wyczynowe (np. jazda na nartach) i ekstremalne (chociażby base jumping). Granice między dyscyplinami uprawianymi dla rozrywki i zabawy a tymi, które wymagają odpowiedniego przygotowania i ponadprzeciętnych zdolności fizycznych, są płynne.

Każdy miłośnik wrażeń, zanim zanurzy się w podwodnej jaskini albo zjedzie ze śnieżnego stoku, powinien poznać szczegóły OWU i wiedzieć, jakie wyznaczniki stosuje dany ubezpieczyciel do definiowania sportów. To pozwali dopasować odpowiednią polisę rozszerzoną, która obejmuje więcej niż standardowe koszty leczenia, NNW i OC, czyli składniki typowego ubezpieczenia turystycznego.

Przed wykupieniem ubezpieczenia warto poddać się badaniom, ponieważ może się zdarzyć, że odszkodowanie zostanie wypłacone dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że nie było żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania danej dyscypliny.

Dla wszystkich, którzy są zainteresowani niestandardowymi formami wypoczynku, Rankomat.pl – porównywarka ubezpieczeń, przygotował specjalną infografikę.  Można się z niej dowiedzieć, gdzie i za ile szukać ekstremalnych wrażeń podczas wakacji, oraz z jakim ryzykiem trzeba się liczyć.  
https://rankomat.pl/aktualnosci/wypoczynek-w-ekstremalnym-wydaniu
(Źrodło: Rankomat.pl/They.pl)


Zobacz również:

1 komentarze