Obejrzyj zachód słońca w Pizie, zobacz graffiti Keitha Harrisa
22:40Już jutro po 10.30 startuję z Modlina do Pizy, Ryanairem. Stamtąd pociągiem do nadmorskiej Folloniki, a dalej jeszcze, po "burżujsku" taksówką do celu - agroturystyki Podere i Monti, położonej w toskańskiej prowincji Grosseto, w otoczeniu Colline Metallifere.
W Pizie byłam zaledwie dwa tygodnie temu. Z grupą PSTravel jako pilotka. "Wpadliśmy" dosłownie na chwilę, aby zrobić zdjęcia. Z parkingu dla autokarów oddalonego od Palcu Cudów zaledwie o kilometr dotarliśmy do celu shuttle busem za wręcz wstrząsająco niską cenę - 25 euro za kurs grupy 48-osobowej w obie strony. To takie ceny istnieją? Można też naturalnie na piechotę, ale szkoda czasu zwłaszcza, że ścieżka prowadzi przez nieatrakcyjne okolice.
Przygotowując się do kolejnych wyjazdów zawsze szperam po Internecie i książkach w poszukiwaniu ciekawostek, które turyści łatwiej przyswajają niż historyczne fakty. Oto garść tych pizańskich:
Dlaczego Plac Cudów nosi właśnie taką nazwę? Włoski pisarz Gabriele D'Annunzio w swojej powieści nazwał cudami cztery budowle wzniesione na zielonej murawie: Katedrę wraz z dzwonnicą, która z czasem stała się Krzywą Wieżą, Baptysterium i Camposanto. Baptysterium to największy tego typu budynek w Europie, szczycący się idealną wręcz akustyką dzięki wieńczącej go kopule potęgującej echo.
W Pizie urodził się Galileusz, a swoje eksperymenty z dziedziny grawitacji wykonywał zrzucając różne przedmioty właśnie z Krzywej Wieży! Dom, w którym przyszedł na świat zdobiony fasadą z różowego marmuru znajduje się na starówce, przy Via Giuseppe Giusti 24-26, w pobliżu kościoła św. Andrzeja (Chiesa di Sant'Andrea) i gmachu sądu. Casa Ammanati należała do rodziny matki astronoma.
Ponte a Mezzo w Pizie to most, z którego zdaniem Leopardiego i Shelleya można oglądać najpiekniejsze zachody słońca. Mało kto wie, że ta przeprawa w średniowieczu nazywała się tak jak we Florencji, Ponte Vecchio i jej oba boki zapełniały identyczne sklepiki
Uniwersytet w Pizie nosi nazwę "normalny". Scuola Normale Superiore została załozona w Pizie w 1810 na mocy dekretu Mapoleona na wzór École normale supérieure de Paris (nazywanej także ENS Ulm, ENS de Paris, Normale Sup lub Ulm). Celem uczelni była szkolenie przyszłych nauczycieli. Przymiotnik normalny odnosił się zatem do głównej funkcji jaką spełniać miała placówka, czyli uczenia 'norm' (zasad).
Na koniec Il Sottobosco Libri&Cafe' na Piazza San Paolo a Orto 3 (San Francesco) to lokal urządzony ponoć w bardzo kreatywny sposób, z fortepianem pośrodku, na którym można zagrać. Zamierzam go odwiedzić w drodze powrotnej, w mój ostatni wieczór włoskich wakacji.
0 komentarze