Jak to w okopach Wielkiej Wojny było?

03:08

Czy byliście kiedyś w okopach? Takich prawdziwych, zbudowanych naprędce przez żołnierzy na wojennych frontach? Ja do nich zstąpiłam kilka lat temu, o czym już pisałam na tym blogu.
Wracam jednak do tematu z bardzo konkretnego powodu. Kilka dni temu projekt wspólnego szlaku zrealizowanego przez Włochy i Słowenię w graniczących ze sobą regionach, a zatytułowany „Wędrówka Pokoju – zrównoważony rozwój dziedzictwa Pierwszej Wojny Światowej między Alpami a Adriatykiem” został wyróżniony jako najlepszy spośród tych realizowanych w zakresie INTERREG Europa 2014-2020.
Jest to program współpracy międzyregionalnej, którego głównym celem jest poprawa wdrażania polityki programów rozwoju regionalnego. Program został zatwierdzony przez Komisję Europejską 11 czerwca 2015 r.
Premiowana trasa turystyczna została poprowadzona przez autentyczne okopy i tunele frontów Wielkiej Wojny sprzed wieku. Jest już w większej części oznakowana – prace w tym zakresie zakończą się w przyszłym roku.
Szlak zaczyna się w miejscowości Lod Pod Mandatom w Słowenii i kończy w stolicy włoskiego regionu Fruli Wenecja Julijska, czyli w Trieście, a dokładniej na Molo Audace naprzeciwko widowiskowego placu-„salonu” miasta Piazza Unità. Trasa liczy aż 420 km i podzielona jest na 25 odcinków, 12 w Słowenii i 13 w FVG. Inicjatywa stanowi prawdziwą lekcję historii w terenie, gdzie miały miejsce największe batalie I wojny światowej. Jednocześnie szlak wiedzie przez bogate przyrodniczo, „widokówkowe” tereny: okolice granicznej Gorycji, malowniczej dziś miejscowości Kobarid (Caporetto) nad rzeką Soczą (Isonzo), pod którą Armia Austro-Węgier poniosła znaczne straty, a Włosi masowo uciekali z pola bitwy. W Kobarid znajduje się Muzeum I wojny swiatowej i zdjęcie Ernesta Hemingwaya. Dlaczego? O tym mój dawny post: http://italiannawdrodze.blogspot.com/2013/11/hemingway-w-windzie.html Nad Soczą, tylko w różnych miejscach stoczono aż 12 bitew i te miejsca można dziś oglądać. Podobnie jak tereny wapiennego płaskowyżu Kras (w tych okolicach znajduje się słynna jaskina Postojna) łączącego oba kraje. Na zdjęciach – godne polecenia słoweńskie fragmenty szlaku. Post otwiera ujecie z okopów Szlaku Historycznego w Brestovec w Słowenii autorstwa Gabriele Menis. Dwa kolejne pochodzą również z tego miejsca i wykonała je ta sama ręka. Również Gabriele Menis utrwalił na zdjęciu wielokilometrową, ciemną wstążkę okopu pośród burych wzgórz koło wsi Kolovrat. Na trasie znajduje się również Park Tematyczny Monfalcone (zdj. Marco Mantini). Nie sposób pominąć Parku Ungarettiego, który jakiś czas temu odwiedziłam (zdjęcie Gabriele Menis): http://italiannawdrodze.blogspot.com/2014/01/ungaretti-jak-hemingway-na-wojnie.html
(Źródło: Turismo Italia News, zdjęcia: materiały prasowe dla dziennikarzy)

Zobacz również:

0 komentarze