News! Odwiedź miasta sąsiadów

04:52



28 października 2018 roku Republika Czeska będzie obchodzić setną rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji. Uroczystości jubileuszowe będą odbywać się w ciągu całego roku.  Zapraszamy do udziału w imprezach w różnych miastach czeskich, do zwiedzania ciekawych miejsc i obiektów.

                                                 Praga: architektura Plečnika    
Zamek Praski jest symbolem Pragi już od IX wieku. Wraz z powstaniem Czechosłowacji konieczna była jego przebudowa, aby mógł pełnić swoją nową funkcję siedziby prezydenta Tomasza Garrigue Masaryka.  Pod nadzorem słoweńskiego architekta Josipa Plečnika przebudowano nie tylko I dziedziniec i apartament prezydenta, ale także ogrody i salę kolumnową prowadzącą do Sali Hiszpańskiej przy Bramie Mateusza. Plečnik zostawił w Pradze jeszcze jeden ślad - kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach. Ma on szeroką wieżę główną, o wysokości 42 metrów. Ciekawostką jest też ogromny, okrągły zegar o średnicy 7,5 metra, największy tego typu zegar w Czechach.


                                                 Mladá Boleslav: narodziny światowej marki
Historia Škoda Auto, największego czeskiego producenta samochodów, sięga 1895 roku, kiedy to dwóch zapalonych rowerzystów - mechanik Václav Laurin i księgarz Václav Klement - zakłada w mieście Mladá Boleslav małą firmę produkującą rowery. 10 lat później zaczyna się tu produkcja pierwszego modelu samochodu Voiturette A, który wynosi fabrykę między liderów przemysłu motoryzacyjnego. Historię słynnej marki, od pierwszych rowerów po najnowsze modele samochodów, prezentuje interaktywne Škoda Auto Muzeum, mieszczące się w dawnych halach produkcyjnych. Muzeum organizuje także czasowe wystawy, imprezy, koncerty czy zajęcia dla dzieci.



                                                 Hradec Králové: wyjątkowa koncepcja urbanistyczna
Hradec Kralove, jedno z najstarszych miast czeskich, leży w regionie wschodnich Czech, u zbiegu rzek Łaby i Orlicy (około 50 km od Kudowy-Zdroju). Jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu, z  bardzo bogatą historią. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście znajduje się w dokumencie wydanym przez króla Ottokara z dynastii Przemyślidów w roku 1225. Na początku XIV wieku staje się miastem posagowym czeskich królowych. Szczególny rozkwit Hradca Kralovego nastąpił za panowania królowej Elżbiety Ryksy. Z jej inicjatywy zbudowano między innymi gotycki kościół Św. Ducha, podniesiony później do rangi katedry. W okresie renesansu, kiedy w Hradcu Kralovem  działało wielu krajowych i zagranicznych architektów, powstała druga dominująca budowla – Biała Wieża. Na uwagę zasługuje także barokowy kościół Wniebowzięcia NMP czy monumentalny budynek Muzeum Czech Wschodnich, wzniesiony w latach 1909-1912 według projektu Jana Kotěry. Miłośników architektury zainteresują także budynki zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku  Josefa Gočára.

                                                Pilzno: mieszkania Adolfa Loosa
Adolf Loos uważany jest za najważniejszego środkowoeuropejskiego architekta lat trzydziestych XX wieku. Na przełomie lat 20. i 30. Loos często przebywał w Pilznie  i w tym czasie zrealizował przebudowę tzw. domu Brummela i 13 wnętrz mieszkalnych, które przez ekspertów uważane są za jeden z największych klejnotów nie tylko Pilzna, ale całej architektury XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia kilku z nich. Przygotowane są trzy trasy zwiedzania wraz z przewodnikiem, w trakcie których można obejrzeć cztery apartamenty.



                                               
Brno: metropolia funkcjonalizmu
W Brnie warto zwiedzić między innymi zamek Špilberk, Podziemia Brneńskie, Katedrę św. Piotra i Pawła i funkcjonalistyczną Willę Tugendhatów, dzieło sławnego niemieckiego architekta Miese van der Roha, jedyny zabytek architektury modernizmu w Republice Czeskiej wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  Brno może poszczycić się jeszcze jedną perłą funkcjonalizmu. Willa Stiassni na planie litery „L“ została wybudowana według projektu Ernsta Wiesnera.  W willi gościło wiele znanych osobistości, między innymi Fidel Castro.



                                                Luhačovice: bajkowe uzdrowisko 
Malownicze miasto uzdrowiskowe, leżące na Morawach Południowych swą renomę zawdzięcza nie tylko trzystuletniej tradycji balneologii, źródłom leczniczym, ale także przepięknej architekturze domów uzdrowiskowych, w stylu secesji ludowej – dzieł słynnego architekta Dušana Jurkoviča.  W ciągu zaledwie trzech lat wybudował tu dwanaście obiektów.  Do dnia dzisiejszego zachowało się osiem budynków, które podziwiają turyści z całego świata.
Więcej informacji: www.czechtourism.com (Źródło: CzechTourism, zdjęcia: UPVISION, Vaclav Jirasek)

Zobacz również:

1 komentarze