News! Jak bezpiecznie korzystać z zimowego szaleństwa - mini-poradnik

01:20

Narty, buty i kombinezon spakowane. Ale co dalej? O czym jeszcze naprawdę warto pamiętać przed wyruszeniem ku przygodzie na stoku, aby czuć się bezpiecznie:


Kask
Kask narciarski w większości krajów europejskich nie jest obowiązkowym wyposażeniem dorosłych osób. W Polsce i wielu krajach związkowych Austrii muszą w nim jeździć dzieci poniżej 16 roku życia, we Włoszech poniżej 15. Zawsze jednak lepiej sprawdzić lokalne regulacje, które czasem nakładają ten obowiązek na wszystkich użytkowników stoku. Jak podaje portal wkasku.pl „Około 20% wszystkich urazów jakich doznają narciarze i snowboardziści to urazy głowy, połowa z nich to urazy głowy zagrażające życiu.”, Ważne, aby kask był właściwie dobrany (nie za luźny) i zakładany wyłącznie na głowę lub cienką kominiarkę, nigdy na czapkę. Należy też skontrolować czy kask ma certyfikat bezpieczeństwa, w Europie obowiązuje FISI 1077. Warto też pamiętać, że brak kasku może powodować odmowę wypłaty ubezpieczenia w razie wypadku.

Polisa
Trzeba ją po prostu mieć. Nie jest to duży wydatek, a chroni nas przed olbrzymimi kosztami w razie kontuzji lub wypadku. W przypadku wycieczki kupionej w biurze podróży koniecznie trzeba się zorientować, czy ubezpieczenie oferowane przez organizatora obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów na stoku (zazwyczaj nie- red.)

Idealna polisa zawiera:
·Koszty leczenia (w tym wyniku urazów i wypadków na stoku)
·Następstwa nieszczęśliwych wypadków (w tym wynikających z uprawienia sportów narciarskich)
·Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego
·Koszty transportu
·Odpowiedzialność cywilną (jeżeli z naszej winy dojdzie do wypadku na stoku),
·Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Gdy w planach jest jazda poza wytyczonymi trasami, ubezpieczenie musi mieć opcję uprawiania sportów ekstremalnych. Oczywiście w Polsce, jeżeli mamy ubezpieczenie w ZUS, ubezpieczenie od KL nie jest konieczne, pozostałe opcje jednak warto wykupić. Polisy na narty można porównać na stronie www.polisanarciarska.pl.


Apteczka
Szczególnie jeżeli wybieramy się poza Polskę, warto wziąć podręczną apteczkę. Po pierwsze nie wszędzie znajdziemy aptekę, a nawet jeżeli - po zejściu ze stoku może być ona nieczynna. Po drugie leki są często dużo droższe, a po trzecie nie znamy lokalnych marek, a wytłumaczenie  farmaceutce w małym, szwajcarskim miasteczku czego dokładnie potrzebujesz, może wymagać sporo czasu i kreatywności (jest też druga strona medalu – wiele leków, które u nas są na receptę – na Zachodzie Europy już nie; mało tego, farmaceuci we Włoszech są znakomicie przeszkoleni i doradzą odpowiedni zamiennik – red.).

Co warto zabrać do apteczki?
·Krem z wysokim filtrem UV
·Plastry i bandaż elastyczny
·Krem lub żel na urazy i stłuczenia np. Altacet
·Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np. Ibuprom
·Środek na katar
·Preparat przeciw biegunce np. Stoperan
·Preparat na zaparcia np. Regulax, No-spa


EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Niestety poszczególne kraje różnią się zakresem bezpłatnych świadczeń oraz sposobem korzystania ze świadczeń, na przykład mogą one wymagać zapłacenia, a potem w Polsce otrzymasz zwrot wydatków na podstawie rachunków. Warto ją jednak mieć z jednego powodu - w przypadku dłuższego leczenia, komercyjne ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów, a jest szansa, że pokryje je EKUZ. Więcej informacji można uzyskać w oddziale NFZ lub na www.ekuz.nfz.gov.pl.

Karta ICE
To plastikowa karta, z międzynarodowym oznaczeniem „in case of emergency” (w razie wypadku), zawierająca kontakty do 3 osób, które należy powiadomić w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Kartę ICE można kupić za 5 zł w oddziałach PCK lub na stronie www.pck.pl.

Warto również w telefonie dopisać skrót ICE przy kontaktach do osób, które chcemy zawiadomić w razie wypadku. (Źródło:  KREWEL Meuselbach GmbH/Editenter)

Zobacz również:

3 komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł:) Niestety bardzo łatwo o wypadek na stoku narciarskim. Lepiej być ostrożnym i odpowiednio się przygotować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń