News! Poszaleć na sankach w Dolinie Sztubajskiej

02:31

Emocjonujący, szybki zjazd w dół stoku nie jest zarezerwowany tylko dla narciarzy i snowboardzistów. W Dolinie Stubajskiej może doświadczyć go każdy, kto odważy się zjechać na sankach z okolicznych grzbietów górskich. Dorośli bawią się tu lepiej niż dzieci. Dysponując 11 naturalnymi torami saneczkowymi, spełniającymi surowe kryteria jakości i bezpieczeństwa, oraz 43 kilometrami tras, Dolina Stubai stanowi największy teren saneczkarski w Tyrolu. Tory dostępne są od wczesnych godzin porannych do popołudnia, a cztery z nich, dzięki oświetleniu, otwarte są także nocą. Dzięki temu każdy dzień urlopu można wykorzystać w pełni, zamieniając narty i deski na inny środek transportu, w tym przypadku sanki. 
Nocne saneczkowanie to wyjątkowe doświadczenie dostępne w ośrodku Serles przy Mieders (2 razy w tygodniu), Elfer przy Neustift (3 razy w tygodniu) oraz w Schlick 2000 przy Fulpmes (w każdy czwartek). Tor z Gleinserhof do miejscowości Schönberg przez cały sezon zimowy jest oświetlany codziennie do godz. 0:30. Szczególnie romantyczna jest przejażdżka z Elfer do Pinnistal, ponieważ odbywa się przy ciepłym świetle lamp naftowych. Dolina Stubai jest pierwszym regionem w Tyrolu, który zdobył dla wszystkich swoich tras saneczkowych oznaczenie Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”). Odznaka ta gwarantuje, że tory spełniają wysokie kryteria jakości i bezpieczeństwa, wyznaczone przez region Tyrol. 
Dolina Stubai posiada tory saneczkowe o różnej długości: są tu 2-kilometrowe trasy, jak ta z Gewöhre do wioski Telfes, ale też i ponad 6-kilometrowy zjazd z Elfer do Neustift. Średnie nachylenie torów wynosi ok. 11 %.  Do tras saneczkowych można się dostać pieszo lub podjechać kolejką linową. Dwuosobowe sanki można wypożyczyć w sklepach sportowych w Neustift, Fulpmes i Mieders, na 3 stacjach kolejek linowych na Schlick 2000, Elfer i Serles oraz w większości schronisk górskich zlokalizowanych na początku tras. Koszt wynajmu sanek to ok. 5 euro na  dzień. Dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które od narciarskich stoków wolą zimowe wędrówki, spacery na rakietach śnieżnych czy saneczkowanie, jest karta Stubai Winter Card. Ważna jest w dzień i nocy w okresie od grudnia 2014 r. do 28.03.2015 r., przez 5 z 7 dni, i umożliwia korzystanie z kolejek linowych na Schlick 2000, Serles i Elfer (wielokrotnie) oraz na lodowiec Stubai (1 wjazd i 1 zjazd dziennie). Kartę można kupić w kasie każdej z kolejek, a jej koszt dla osoby dorosłej to 91  euro+ 2 euro kaucji za keycard.  Po emocjonującej jeździe na sankach, warto zajrzeć do jednego ze schronisk, które leżą blisko tras saneczkowych. W miłej, gościnnej atmosferze można posilić się w nich pożywnymi daniami, przygotowanymi z wysokiej jakości produktów regionalnych. Polecamy takie specjały kuchni austriackiej, jak słodki omlet cesarski Kaiserschmarrn oraz kluski Spätzle. Więcej informacji nt. poszczególnych tras saneczkowych w Dolinie Stubai znajdują się na: www.stubai.at/pl/aktywnosci/saneczkarstwo. Austriacka Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Ma dobre połączenie komunikacyjne z Niemcami, Szwajcarią, Włochami (autostrada przez przełęcz Brenner) oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg. Organizacja Turystyczna Stubai Tyrol (Tourismusverband Stubai Tirol) informuje o aktualnych ofertach i wydarzeniach na stronie internetowej www.stubai.at.  (Źródło i zdjęcia: Tourismusverband Stubai Tirol/Sigma International)

Zobacz również:

0 komentarze