Jak Goethe został szpiegiem podróżując nad jezioro Garda

13:25

Średniowieczne ruiny zamku w Malcesine, odbijające się w chłodnej nawet latem toni jeziora Garda urzekły mnie od pierwszego wejrzenia. Wpatrywałam się w nie nieustannie z tarasu Villi Feltrinelli w Gargnano – w czasie, gdy tam gościłam, dosyć zapuszczonej siedziby kursów letnich języka i kultury włoskiej pod patronatem Uniwersytetu w Mediolanie, obecnie zaś luksusowego hotelu. Wreszcie, po wielu dniach kontemplacji, pokonałam jezioro, aby obejrzeć z bliska sędziwe mury średniowiecznego zamku, wzniesionego w XIII w. przez rządzący wówczas Weroną ród Scaligerich. Góruje on nad niewielkim miasteczkiem z domkami z kamienia.
Jak zwykle w moich śródziemnomorskich marszrutach miałam szczęście, bo przypadkowy cicerone opowiedział mi barwnie historię tego miejsca. Otóż zachwycić ono miało  wybitnego malarza secesji Gustava Klimta, który podczas pobytu tutaj w 1913 r. namalował panoramę zatytułowaną Malcesine nad jeziorem Garda – obraz (należący do kolekcji Lederer) spłonął niestety w pożarze zamku Immendorf pod Wiedniem w 1945 r. Zamek Scaligerich zafascynował również Johanna Wolfganga Goethego, który zatrzymał się w Malcesine na jeden dzień we wrześniu 1786 r. i postanowił obiekt naszkicować. Chwycił zatem za pędzel i rozpoczął pracę. Wkrótce dzieło na dobre go wciągnęło, zwłaszcza, że nasz poukładany w sferze słowa poeta, w malarstwie, które również chętnie uprawiał, lubił popuszczać wodze wyobraźni. Tu do jakiejś wieży dodał okno, gdzieś indziej poprzestawiał mury. Warto zerknąć na przykład na obrazek rzymskiego Kapitolu, gdzie zmienił fasadę pałacu Konserwatorów!

„Dziwne” zainteresowanie cudzoziemca ruinami wzbudziło podejrzenie tutejszego podesty i omal nie skończyło się oskarżeniem poety o szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa. Na szczęście udało się Goethemu wyjść cało z opresji co, nie szczędząc kąśliwości tępemu urzędnikowi miejskiemu, opisał w Podróży włoskiej. Pozostaje jednak otwarte pytanie, czy z miejscem związane było jakieś fatum? W końcu sama jego nazwa pochodzi od łacińskiego mala silex co można przetłumaczyć jako zła skała.

Zobacz również:

0 komentarze