Smetana zaprasza do Litomyśla, a ja tropię jego związki z Trentino

06:30


Bedřich Smetana (1824-84), uważany za twórcę narodowej szkoły w muzyce czeskiej,  był bez wątpienia genialnym dzieckiem. W wieku pięciu lat już grał na skrzypcach i fortepianie, trzy lata później powstały jego pierwsze kompozycje. Łatwo mu nie było, bo jego ojciec,  z zawodu piwowar, krzywo patrzył na muzyczne ambicje syna, choć ten zasłynął szybko jako wykonawca utworów Liszta.
Może dlatego młody człowiek szybko opuścił rodzinny Litomyśl i przyjechał do Pragi. I tu właśnie aż cztery lata spędził jako nauczyciel muzyki zamożnego rodu Thun. Tak, tego samego, który opisałam w moim poście o miodach Thun. Thunowie na swoim zamczysku w Val di Non wytrwali dobre kilkaset lat, władając w pewnym momencie znacznymi połaciami należącego dziś do Włoch regionu Trentino (Trydent, część Trydnetu-Górnej Adygi).


 Potem już, z pomocą Liszta otworzył swoją własną szkołe muzyczną i jego kariera nabrała rozpędu.

Sztandarowe dzieła Smetany to opery „Sprzedana narzeczona“ i „Dalibor“ oraz poemat symfoniczny „Moja ojczyzna“.


W roku 1949 odbyła się pierwsza edycja festiwalu Litomyśl Smetany. Jest to największy festiwal open air muzyki klasycznej w Czechach.  Koncerty odbywają się w salach i na dziedzińcu pięknego, renesansowego pałacu, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także w Domu Smetany i w kościołach. 

 Termin tegorocznego festiwalu: 13-30 czerwca.

Więcej informacji:  http://festival.smetanovalitomysl.cz/

Żródła: czechtourism, własne

Zobacz również:

0 komentarze