Czy papieską Gwardię Szwajcarską ubrał Michał Anioł?

00:28


Trzymam w ręku kolejną unikatową pocztówkę – naturalnie od mojej sąsiadki Marysi, którą już miłe Panie i Panowie bardzo mili też, na tym forum przedstawiałam. Gwoli przypomnienia jednak - Marysia Sikora prowadzi blog Bonum est, quod omnes appetunt… i wyszukuje stare pocztówki, aby potem opisać związane z nimi historie. Na włoskiej niwie podjęłyśmy zatem współpracę.

Ad rem zatem. Oto kartka przedstawiająca stroje Gwardii Szwajcarskiej. Napisana i wysłana została z Citta’ del Vaticano do Państwa Dąbskich mieszkających w Brwinowie pod Warszawą 16 września 1930 roku. Samą serię pocztówek z Gwardią wydano prawdopodobnie w Watykanie kilka lat wcześniej. Skąd ta pewność? Otóż zbliżonym okresie pojawiły się nowe mundury Gwardii, zaprojektowane przez jej komendanta Julesa Reponda  (1910-21), którego cechować miał wyjątkowy zmysł smaku i wyczucie koloru. Repond  z kolei, wybierając ostateczny wzór divisy, inspirował się wyraźnie watykańskimi freskami Raffello Sanzio da Urbino czyli po polsku Rafaela. I to są mundury, jakie możemy zobaczyć i dziś przekraczając Spiżową Bramę.
Co zatem z podawaną wielokrotnie jako prawdziwa informacją jakoby to sam Michał Anioł był autorem mundurów Gwardii Szwajcarskiej? To po prostu plotka czy jak wolimy bajka, ale piękna, gdyż pokazująca, w jak silny sposób ten wszechstronny artysta z Florencji był utożsamiany z całą sztuką Renesansu.

Prawdopodobnie też fakt, że to właśnie w 1506 r. Gwardia Szwajcarska zadebiutowała w Watykanie, miał znaczenie dla powstania tej obiegowej, acz nieprawdziwej opinii. I jeszcze jedno – nie zachowały się zapisy na temat pierwszych jej mundurów, choć, jak się przypuszcza byli ubrani tak jak inni żołnierze tamtej epoki. Jedno jest pewne – byli odziani i obuci – „vestiti usque ad calceas” na koszt papieża. Na piersiach nosić musieli biały, wyszyty krzyż szwajcarski bądź skrzyżowane klucze papieskie, a do uzbrojenia należała szpada i halabarda.

Więcej na ten temat można poczytać na stronach Watykanu, do czego zachęcam:  http://www.vatican.va/roman_curia/swiss_guard/swissguard/divisa_it.htm

 

 

Zobacz również:

0 komentarze